WŁOSKA KUCHNIA

Sałatka z grillowaną gruszką i gorgonzolą – kilka słów o włoskim serze pleśniowym

Al contadino non far sapere quanto e buono il formaggio con le pere!

,,Nie pozwól na to, aby gospodarz/rolnik dowiedział się, jak dobre jest połączenie sera z gruszkami”.

Połączenie smaków słodkich i słonych jest w kuchni włoskiej dość późnym i mało spotykanym wcześniej zjawiskiem. Dawne włoskie powiedzenie mówi o tym, że nie należy producentowi owoców i serów, podsuwać pomysłu na to dość niestandardowe połączenie gorgonzoli i gruszek. Bo…jak się o nim dowie, to podwyższy ceny swoich produktów i zacznie je sprzedawać jak drogie i wyrafinowane delicje!

Obecnie sery, marmolady, owoce, orzechy i mód to często spotykane przekąski, które we Włoszech przyjęły się na porządku dziennym. Muszę przyznać, że jest to jeden z moich ulubionych połączeń i tego typu przystawki traktuję czasem jako deser.

Skąd pochodzi gorgonzola?

Legenda mówi, że włoski ser gorgonzola powstał na północ od Mediolanu, w małym miasteczku, o wymownej nazwie Gorgonzola. Inni upierają się przy wersji, że receptura sera pochodzi z Novary (regionu Piemont). Trudno jest również zadatować pierwszy powstały tego typu ser. Niektóre wersje wskazują na to, że jego początki sięgają aż IX wieku, a inne, że to smakołyk pochodzący dopiero z XV w., powstały zupełnie przez przypadek.

10 przydatnych wskazówek dotyczących sera gorgonzola

  1. Kupuj zawsze gorgonzolę DOP (Di Origine Protetta) – podobnie jak wino. Masz wtedy pewność, że ser został wyprodukowany według oryginalnej receptury, z miejscowego mleka, soli i caglio (podpuszczki potrzebnej do procesu dojrzewania sera).
  2. Kupuj gorgonzolę z mleka krowiego (latte vaccino). Istnieje również taka z mleka owczego, ale ta wersja niemiłosiernie śmierdzi!
  3. Nie jedz nigdy skórki (w j. włoskim crosta) z tego rodzaju sera.
  4. Gorgonzola dolce – to delikatniejsza wersja sera gorgonzola, sembra che scappa, czyli rozpuszcza się w ustach. Gorgonzola piccante – to twardsza, starsza i ostrzejsza wersja, z wieloma szarymi przerostami, o ciemniejszym kolorze i jeszcze bardziej wyrazistym smaku. Zawiera zdecydowanie więcej szaro-burych korzeni i przerostów.
  5. Gorgonzola zawiera erborinaturamuffe nobili, czyli szlachetne pleśni, które można jeść. Co więcej są bardzo zdrowe – zwiększają odporność i zawierają składnik podobny do penicyliny, będący naturalnym antybiotykiem.
  6. Zola al cucciaio – bez przerostów. To tzw. crema di zola, czyli sam krem z gorgonzoli, oddzielony od szarych przerostów.
  7. Patrz na górę i dół transparentnego opakowania. Ser nie może być całkowicie biały, bo to oznacza, że jest mało dojrzały i ma nieintensywny smak (chyba, że na opakowaniu widnieje napis Crema di gorgonzola). Przerosty muszą być dość widoczne, o szarawym kolorze.
  8. Trzeba przyznać, że gorgonzola to idealne dopełnienie pizzy quattro formaggi – pizzy 4 sery. Bez niej ten rodzaj pizzy po prostu nie istnieje!
  9. Torta gastronomica – to ,,gorgonzolowa kanapka”, składająca się z gorgonzoli i serka mascarpone, często z orzechami włoskimi na wierzchu. Tego typu przekąskę jada się zazwyczaj we Włoszech po posiłkach – jako słony deser.
  10. Pysznym i łatwym daniem z dodatkiem gorgonzoli są gnocchi allo zola, czyli ziemniaczane kluseczki z sosem składającym się z sera, masła i mleka.

A teraz przejdźmy do przepisu!

Sałatka z grillowaną gruszką i gorgonzolą

Składniki:

  • Roszponka (jedno opakowanie)
  • Gruszki – 1 na osobę
  • Ser gorgonzola
  • Orzechy włoskie
  • Miód – 1 łyżka
  • Musztarda – 1 łyżka
  • Sok z połowy cytryny
  • Oliwa z oliwek
  • Sól
  • Pieprz

Przygotowanie:

  1. Roszponkę rozłóż na płytkim talerzu.
  2. Umyj i obierz gruszki, a następnie pokrój je na drobne ćwiartki.
  3. Rozgrzej patelnię grillową i połóż na niej gruszki. Grilluj do momentu aż uzyskają złocisty kolor (złociste paseczki).
  4. Na roszpunce rozłóż kawałki sera gorgonzola, następnie ciepłe, grillowane gruszki.
  5. Wszystko posyp połamanymi orzechami włoskimi.
  6. Do osobnego kubeczka wyciśnij około pół cytryny, a następnie dodaj do soku jedną dużą łyżkę musztardy i dużą łyżkę miodu, 2-3 duże łyżki oliwy z oliwek, a także szczyptę soli i pieprzu. Wszystko dokładnie wymieszaj.
  7. Przed podaniem obficie polej sałatkę sosem.

Smacznego!

Maddalena

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego artykułu!

Starałam się włożyć w niego całe moje serce, bo napisałam go z myślą o Tobie!

Jeżeli uważasz, że przydałby się jeszcze komuś innemu, zapraszam do udostępnienia. Będzie mi też miło jeżeli zostawisz swój komentarz tutaj na blogu, lub na Facebooku, na którym znajdziesz jeszcze więcej ciekawych treści!

Do bezpośredniego kontaktu zapraszam Cię przez e mail: wloskiwehikulczasu@gmail.com

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *