WŁOSKA KUCHNIA

Gnocchi di zucca – jesienne kluski z dyni

Jesień to zdecydowanie pora wszelkiego rodzaju odmian dyń, dyniek, dynieczek, które wykorzystuje się w kuchni na różnorakie sposoby. Zrobić z niej można lampion na Halloween, ugotować zupę, albo semplicemente udekorować stół.

Osobiście wolę użyć jej do tych kulinarnych celów, stąd też przepis na prawdziwie jesienne danie. Gnocchi di zucca, czyli włoskie kluseczki na bazie miąższu z dyni, to niezwykle kolorowa potrawa, która w pełni odzwierciedla tą pomarańczowo – czerwono – żółtą porę roku.

Składniki na 4 porcje:

  • 1 średnia dynia – około 1,2 kg
  • 1 średni ziemniak
  • 1 całe jajko
  • Około 300 g mąki
  • 2 listki szałwii (może być też suszona)
  • Gałązka rozmarynu (może być też suszony)
  • Gałka muszkatołowa
  • Sól
  • Pieprz
  • Cynamon
  • 120 g masła
  • Ser grana padano

Przygotowanie:

  1. Umyj dynię i rozkrój ją na 4 równe części (nie obieraj jej ze skórki).
  2. Wybierz z dyni pestki i rozłóż je bez miąższu na blasze do pieczenia. Pestki skrop oliwą z oliwek i delikatnie posól.
  3. Następnie każdą ćwiartkę dyni i umytego ziemniaka zawiń do folii aluminiowej i umieść w piekarniku rozgrzanego do 200 stopni, na około godzinę. Jeśli ziemniak jest duży rozkrój go na pół. Uwaga! Nie gotuj warzyw w wodzie!
  4. Do piekarnika włożyć możesz również pestki z dyni na osobnej blasze (górna część piekarnika), na około 25 min. Uwaga! Nie należy przekroczyć tego czasu, ponieważ pestki nie mogą się zbytnio spiec (stają się gorzkie). Pieczone pestki potraktować możesz jako przekąskę przed głównym daniem.
  5. Po wyciągnięciu warzyw z piekarnika odczekaj chwilę przed wyjęciem ich z folii. Następnie wybierz łyżką miąższ dyni i obierz ziemniaka. Wszystko zgnieć tłuczkiem do ziemniaków, albo specjalną praską do warzyw. Po uzyskaniu gęstego puree, odczekaj chwilę aż wystygnie.
  6. Do letniego puree dodaj jajko, szczyptę soli, zmieloną gałkę muszkatołową, a także drobno pokrojoną szałwię, odrobinę rozmarynu i przesianą przez sitko mąkę. Ilość dodanej mąki zależy od wilgotności ciasta. Należy uzyskać dość gęstą i lepką mieszankę.
  7. W dużym garnku zagotuj wodę, uformuj gnocchi za pomocą łyżki/łyżeczki (rozmiar w zależności od gustu). Łyżkę zwilż zanurzając ją w garnku wypełnionym wrzącą, osoloną wodą. Nabieraj ciasto, nadając mu wydłużony kształt i zanurzaj w wodzie. Kluseczki łatwo odpadną od łyżki i zaczną się gotować. Uwaga! Gnocchi należy gotować w 3 etapach ze względu na ilość składników. Kluski gotuj na wolnym ogniu przez około 4 minuty, a następnie zmniejsz ogień do minimum gotując je kolejne 2 minuty (razem 6 minut).
  8. W międzyczasie na dużej patelni upraż masło na małym ogniu, aż stanie się złociste, ale nie przypalone.
  9. Odcedź gnocchi i przez około 1 minutę smaż je na patelni razem z odrobiną gotującej się wody.
  10. Kluski podawaj opruszone startym serem grana padano, odrobiną cynamonu i pieprzu.

Smacznego!

Maddalena

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego artykułu!

Starałam się włożyć w niego całe moje serce, bo napisałam go z myślą o Tobie!

Jeżeli uważasz, że przydałby się jeszcze komuś innemu, zapraszam do udostępnienia. Będzie mi też miło jeżeli zostawisz swój komentarz tutaj na blogu, lub na Facebooku, na którym znajdziesz jeszcze więcej ciekawych treści!

Do bezpośredniego kontaktu zapraszam Cię przez e mail: wloskiwehikulczasu@gmail.com

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *