SARDYNIA

Teulada – praktyczne porady

Teulada to malutkie, sardyńskie miasteczko liczące około 3500 mieszkańców. W jego centrum znajduje się uroczy plac, na którym stoi kościół parafialny pod wezwaniem Madonna del Carmine, zbudowany w połowie XVII w. w stylu neoklasycystycznym. 

Decydując się na wakacje w tym miejscu należy pamiętać, że miasto znajduje się w głębi lądu. Tym samym warto zdecydować się na noclegi w nadmorskich hotelach, czy campingach, a miejscowość traktować jako wieczorną bazę wypadową. 

Krótka historia miasteczka Teulada

Miasto na przestrzeni wieków przeniesione zostało z wybrzeża w głąb wyspy, w celu uchronienia go przed atakami piratów. W średniowieczu teren ten stał się częścią Giudicato di Cagliari. Giudicati to szczególne jednostki państwowe (gudicare – z j. włoskiego oznacza “rządzić”), które rządziły Sardynią przez sześć stuleci, od IX do XVI w., zgodnie z modelem imperium bizantyjskiego, które w tym okresie bardzo się rozwijało. 

W XIII w. Giudicato di Cagliari, do którego przynależała Teulada, został podzielony na trzy części, a następnie zajęty przez Pizańczyków. Miasto od tego momentu było pod kontrolą morskiej republiki i zostało lennem toskańskich władców Gherardesca, którzy byli w posiadaniu terytorium, nawet po przybyciu na wyspę Aragończyków w latach 20. XVI w. W 1335 r. po śmierci ostatniego z toskańskich władców Gherarda Młodszego, Teulada stała się częścią Korony Hiszpanii. W XVI w. na tych terenach panowali Antonio Catalan, który był protagonistą pierwszego  założenia urbanistycznego, a następnie rodzina Sanjust, aż do 1839 r., kiedy to zmarł jej ostatni dziedzic Carlot. 

Od połowy XIX w. dzieje Teulady i Sardynii, stały się historią zjednoczenia Italii, wojen o niepodległość, które doprowadziły do narodzin Królestwa Włoch. 

Porto Tramatzu – najlepsza baza noclegowa

Camping Porto Tramatzu to zdecydowanie jedno z najlepszych, najwygodniejszych i najekonomiczniejszych baz noclegowych w okolicach Teulady. Myślę, że będąc na Sardynii nie ma sensu zamykać się w czterogwiazdkowych hotelach, gdyż warto nacieszyć się przebywaniem na łonie natury, a wieczorami przesiadywać na spokojnej i oświetlonej księżycem plaży.

Porto Tramatzu to niezwykle komfortowa baza wypadowa, która umożliwia zwiedzanie okolicznych plaż, miasteczek i stanowisk archeologicznych. Decydując się na noclegi w tym miejscu, niezbędnym jest posiadanie własnego środka transportu. Porto Tramatzu to camping bardzo przyjazny praktycznie dla każdego (niezależnie od wieku), kto ceni ciszę, spokój i przebywanie na świeżym powietrzu. Na jego terenie znajduje się minimarket Nonna Isa, bar, a także pizzeria.

Wynajmując camping, przyczepę, czy też miejsce na polu namiotowym, warto zwrócić uwagę na: ilość osób, dostepnosć do bieżącej wody, odległość od sanitariatów i morza. W przypadku kiedy nie natrafimy na miejsce z bieżącą wodą, nie jest to zbyt dużą przeszkodą, ponieważ na terenie całego campingu znajduje się wiele łazienek (kabiny prysznicowe i miejsce przeznaczone na umycie naczyń). 

Nie należy spodziewać się jednak, że w Porto Tramatzu zaznać można luksusów i nowoczesnych rozwiązań. Opcja ta najlepsza będzie dla osób, które preferują spędzić wakacje w bardziej spartańskim stylu. 

Gdzie zrobić zakupy

Teulada to zdecydowanie nienajlepsze miejsce na robienie zakupów spożywczych, ponieważ w miasteczku znajduje się tylko kilka sklepów, które często otwarte są jedynie w określonych godzinach, lub wyposażone w ubogi asortyment. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w tej kwestii jest udanie się do miasteczka Sant Anna Arresi, gdzie znajduje się dość dobrze zaopatrzony supermarket – Conad (ADRES), jak i wiele sklepików z tradycyjnymi produktami miejscowymi (sklepy mięsne, warzywniaki, mleczarnie, ciastkarnie itp.) zlokalizowane na głównej ulicy miasteczka (Strada Statale 195). 

Dodatkowo na “winne zakupy” polecam Cantina Santadi, gdzie wino “tankować” można jak benzynę, często do przyniesionych, prywatnych pojemników, jakimi mogą być po prostu plastikowe butelki po wodzie. Warto dodać, że wyśmienite, tradycyjne wino domowej roboty, zakupić można tutaj za jedyne 1,5 euro/litr. 

Gdzie zjeść 

Miasteczko Teulada jest tak małe, że trudno przeoczyć jego centrum, zarówno gastronomiczne jak i rozrywkowe. Najlepiej nie robić w nim zakupów, ale zdecydowanie warto zatrzymać się tutaj wieczorem na spacer, kolację, czy też drinka. Miejsca które zdecydowanie są w zasięgu ręki to: La Pescheria – restauracja w której codziennie serwowane jest inne menu, w zależności od połowu (pewne świeże owoce morza, ryby). Należy jednak wcześniej poinformować się co do dań, ponieważ czasem kuchnia jest bardzo egzotyczna. Drugą lokalizacją, którą polecam jest Sebera z dobrym, prostym, włoskim jedzeniem (ryby, pizza). Obie knajpy zlokalizowane są przy Via San Francesco.

Ex Centrale – najlepsze drinki w mieście 

Ex Centrale to zdecydowanie najlepszy i najnowocześniejszy drink bar w mieście. Jeżeli znudzi Wam się picie Ichnusy warto zajrzeć właśnie tutaj, gdzie w przystępnych cenach (5/6 euro), wypić można na prawdę dobre drinki. Dodatkowo bar ma w ofercie również pyszne desery. 

Miłego pobytu!

Maddalena

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego artykułu!

Starałam się włożyć w niego całe moje serce, bo napisałam go z myślą o Tobie!

Jeżeli uważasz, że przydałby się jeszcze komuś innemu, zapraszam do udostępnienia. Będzie mi też miło jeżeli zostawisz swój komentarz tutaj na blogu, lub na Facebooku, na którym znajdziesz jeszcze więcej ciekawych treści!

Do bezpośredniego kontaktu zapraszam Cię przez e mail: wloskiwehikulczasu@gmail.com

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *