SARDYNIA

Capo Caccia – najlepszy punkt widokowy w okolicach Alghero

We “wpisie” tym nie trzeba byłoby właściwie o niczym “pisać”, ponieważ zdjęcia odzwierciedlają dosadny urok tego miejsca. A tam zdjęcia! Najlepiej jest zobaczyć tę panoramę osobiście, do czego serdecznie wszystkich zapraszam!

Jeżeli po całym dniu plażowania, upału i rozkrzyczanych wczasowiczów będziecie mieli dość zgiełku i walk o każdy centymetr plaży, udajcie się w niezwykłe miejsce, które pozwoli Wam podziwiać najbardziej zapierającą dech w piersiach panoramę okolic Alghero. Capo Caccia to punkt widokowy, który najlepiej odwiedzić jest późnym popołudniem, czy też wieczorem, po to aby delektować się jedynym w swoim rodzaju zachodem słońca. 

Capo Caccia i jego położenie

Capo Caccia to imponujących rozmiarów wapienny cypel położony na północno-zachodnim krańcu Sardynii, około 25 km od miasta Alghero, którego port dostrzec można z tak dalekiej odległości. W obszarze tym znajdują się: pobliska wyspa Foradada, rezerwat morski Capo Caccia – Isola Piana, a także regionalny park lądowy Porto Conte, z unikalną fauną i florą. Capo Caccia zawdzięcza swoją nazwę polowaniom na gołębie, prowadzonym bezpośrednio z łodzi, które odbywały się na tym obszarze w XIX wieku (“capo” z j. włoskiego oznacza “przylądek”, natomiast “caccia” – polowanie). 

Miejsce to jest również znane z obecności wielu jaskiń morskich w dolnej części cypla, odwiedzanych niegdyś przez liczne rodziny fok (mniszek śródziemnomorskich). Zwierzęta obecnie całkowicie wyginęły, z racji na liczne polowania, praktykowane na tym terenie na początku XX w. Najpopularniejszymi są jaskinie boga mórz, Neptuna – Grotte di Nettuno, a także znana przez nurków pod nazwą Grotta di Nereo, poświęcona ojcu czarnych nimf i uważana za największą podwodną jaskinię morską w basenie Morza Śródziemnego. Na całym otaczającym Capo Caccia dnie morskim, wciąż znajduje się cenny Corallium rubrum. Czerwony koral, używany do produkcji biżuterii, dzięki któremu teren ten nosi nazwę Riviera del Corallo. 

Najwyżej położona latarnia morska we Włoszech

Na szczycie Capo Caccia znajduje się stacja meteorologiczna. Lokalizacja latarni jest bardzo szczególna, ponieważ mieści się na samym szczycie klifu, tuż nad słynnymi jaskiniami Neptuna, na końcu zatoki Porto Conte. Jej historia rozpoczęła się już w XIX w., w okresie rozwoju farologii, kiedy to zbudowano większość latarni morskich we Włoszech i na całym świecie. Pierwsza powstała dokładnie w 1864 r., jednakże nie jest to obecny budynek, który wzniesiono dopiero w latach 1950–1960.

Rozkoszna pustelnia

Obecnym strażnikiem latarni morskiej Capo Caccia jest Luigi Critelli z Genui. W 1994 r. osiadł w niej w błogiej samotności wraz z całą swoją rodziną: żoną Marią Teresą – nauczycielką pracującą w Alghero i dziećmi Vincenzo i Fiorenza.

Muszę przyznać, że zapoznając się z jego historią i pustelniczym trybem życia, czasami niezmiernie mu zazdroszczę! 

Czas w drogę!

Maddalena

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego artykułu!

Starałam się włożyć w niego całe moje serce, bo napisałam go z myślą o Tobie!

Jeżeli uważasz, że przydałby się jeszcze komuś innemu, zapraszam do udostępnienia. Będzie mi też miło jeżeli zostawisz swój komentarz tutaj na blogu, lub na Facebooku, na którym znajdziesz jeszcze więcej ciekawych treści!

Do bezpośredniego kontaktu zapraszam Cię przez e mail: wloskiwehikulczasu@gmail.com

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *