NAJPIĘKNIEJSZE ZABYTKI

Pałac Arese Borromeo w Cesano Maderno

Pałac Arese Borromeo w Cesano Maderno to zabytek oddalony około 20 km na północ od Mediolanu. Chyba nie znajduje się na żadnej liście miejsc, które należałoby odwiedzić przebywając w tej części Lombardii. Zarezerwowany jest dla prawdziwych koneserów sztuki. Jeżeli kiedykolwiek uda Wam się tutaj trafić, nie sugerujcie się dość prostą i surową fasadą budynku. Musicie wejść do środka! Pałac ten zdecydowanie można byłoby porównać do bombonierki pełnej wielosmakowych czekoladek!

Historia architektury i sztuki pałacu 

Pałac Arese Borromeo w Cesano Maderno wybudowny został na życzenie Bartolomeo III Arese, który stworzył go na podstawie projektu swojego ojca Giulio I. Od 1626 r. rozpoczęły się prace nad rozbiórką poprzedniego obronnego budynku, aby na jego miejscu postawić reprezentacyjny pałac, podkreślający rangę rodziny Arese. 

Dziedziniec utrzymany w stylu renesansowo-barokowym, z loggią nawiązującą do architektury liguryjskiej, zaprojektowali prawdopodobnie: Carlo Buzzi, Gerolamo Quadrio, Francesco Castelli, czy też Giovanni Ambrogio Pessina. 

Parter pałacu

Północna i południowa część parteru, przeznaczona była w dużej mierze na pomieszczenia usługowe. Po wschodniej stronie znajdowały się pokoje reprezentacyjne, w których podziwiać można freski na sklepieniach sufitu, przybrane gustownymi ramami z kolorowego stiuku, a także dekoracje w stylu rokoko z pierwszej połowy XVIII w. W każdej sali freski przedstawiają klasyczne motywy mitologiczne, które nawiązują do życia Bartolomeo III. 

 • Sala Aurora – to centralne, reprezentacyjne pomieszczenie z widokiem na ogród, w którym znajduje się piękny fresk “Aurora i słoneczny rydwan Apolla” autorstwa Giovanniego Stefano Doneda, zwanego również Montalto;
 • Na południu znajduje się Sala Wulkanu i Monarchy;
 • Z kolei na północy Sala Gigantów i Korytarz Centaurów;
 • Sala Semele – to neoklasycystyczna jadalnia z kominkiem, która prowadzi do zapierającego dech w piersiach Nimfeum. 

Sala mozaik – Nimfeum

To zdecydowanie najpiękniejszy pokój pałacu. Jego sufit, ściany i podłoga wyłożone są starannie kamyczkami rzecznymi, o różnorakich odcieniach szarości, w formie mozaik, które tworzą eleganckie formy – ornamenty typowo barokowe. Nimfeum składa się z dwóch pomieszczeń z motywami dekoracyjnymi zainspirowanymi lasem, a także freskami z przedstawieniami tematów religijnych. Sala ozdobiona jest również licznymi posągami marmurowymi, ustawionymi na specjalnych niszach. Dodatkowo przy Nimfeum znajdował się kiedyś mały ogród kwiatowy z widokiem na okolicę, odizolowany od dużego, który funkcjonował aż do końca XIX w.

Do ciekawostek należy również fakt, że nimfeum wykonano tą samą techniką co pomieszczenia w willi Litta, o której poczytać możecie tutaj.

Pierwsze piętro 

Na pierwszym piętrze willi, w przeciwieństwie do parteru, freski pokrywają wszystkie ściany i sufity pomieszczeń. Sal o tym charakterze jest w sumie aż 25! W przeważającej części malowidła pochodzą z drugiej połowy XVII w., a ich autorami są najważniejsi malarze lombardzcy: Giovanni Ghisolfi, Giovanni Stefano Doneda il Montalto i brat Giuseppe, Ercole Procaccini il Giovane, Federico Bianchi, Antonio Busca. Jakość i ilość fresków wskazuje na zdecydowane przywiązanie do mediolańskiego baroku, charakteryzującego się przepychem i różnorodnością barw. Przechodząc na malowniczą klatkę schodową, wchodzi się do skrzydła zachodniego, w którym znajdują się pokoje o różnych tematach: 

 • Pokój Ruin;
 • Sala della Boscareccia – dwa pomieszczenia z elementami dekoracyjnymi nawiązującymi do motywów lasu. Ich okna wychodzą wprost na elegancki, scenograficzny i monumentalny plac, zwany w j. włoskim Piazza Esedra – del Teatro. Freski znajdujące się w tej sali są niezwykłym arcydziełem siedemnastowiecznego malarza lombardzkiego Giovanniego Ghisolfi;
 • Centralna sala honorowa zwana również “Fasti romani”, prezentuje sceny z historii starożytnego Rzymu – “Enea, która porzuca Didone” i “Triumf Kościoła Rzymskokatolickiego”; 
 • Sala zamkowa to pomieszczenie ze spektakularnymi reprodukcjami fresków przedstawiających Zamek Sforzesco w Mediolanie z połowy XVII w., Pałac Cesano i Jezioro Maggione;
 • W Sali Kolumn znajdują się portrety Habsburgów, królów Hiszpanii i książąt Mediolanu, z której przechodzi się do kolejnych pokoi przeznaczonych do remontu, prowadzących bezpośrednio do Oratorium Anioła Stróża i św. Antoniego z Padwy; 
 • Galeria z najbardziej malowniczą scenerią, o długości 20 metrów, prezentuje alegoryczne wizerunki, a kiedyś umieszczona w niej była wystawa marmurowych posągów o biblijnym, historycznym i mitologicznym temacie; 
 • Pośrodku galerii znajduje się mała prywatna kaplica poświęcona św. Piotrowi Męczennikowi, w całości ozdobiona w 1677 r. biblijnymi tematami nawiązującymi do życia brata dominikanina, zabitego przez heretyków w pobliskim Sevesco w 1252 r. 

Dodatkowo na pierwszym piętrze odwiedzić można również loggię (taras), z której rozciąga się panoramiczny widok na ogromny ogród.

Ogród

Architekt założenia ogrodowego Francesco Maria Castelli, w połowie XVII w. stworzył park włoski, o francuskich wpływach, wyraźnie inspirowany ogrodem na Isola Bella. Obecnie zajmuje on powierzchnię około 100 000 m² i stanowi zielone płuca miasta.

W parku rozmieszczonych zostało scenograficznie aż 20 rzeźb, wykonanych przez Giovanniego Battistę Volpino. Przedstawiają one niektóre bóstwa, bohaterów mitologicznych, postaci biblijne, historyczne i literackie, a ponadto alegorie Wad i Cnót. Oprócz rzeźb w ogrodzie znajduje się również malownicza Fontanna Wielbłądów, jak i Świątynia Fauna.

W parku poza różami spotkać można m. in.: klony, topole, cedry, graby, a także lipy. To idealne miejsce na długie, wiosenne spacery!

Przydatne informacje 

Pałac znajduje się około 20 km od Mediolanu (20-30 min samochodem). Dojechać można również do niego z Mediolanu publicznymi środkami transportu, wsiadając do pociągu na stacji Cardona (pociąg S4 do Meda, Sevesco, czy Camnago). 

Trzeba pamiętać, że zabytek otwarty jest jedynie w weekendy w godzinach: 10-13, 15-19, z kolei ogród dostępny jest zawsze od października do marca w godzinach 10-17, a od marca do października w godzinach 9-19.

Bilet wstępu do wnętrz pałacu kosztuje 5€ dla dorosłych, a 3€ z ulgą (dzieci, niepełnosprawni, studenci, itp.). Zabytek ten można również zwiedzić z przewodnikiem, w j. włoskim, w grupie minimum 10 osobowej.

Pozdrawiam ciepło!

Maddalena

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego artykułu!

Starałam się włożyć w niego całe moje serce, bo napisałam go z myślą o Tobie!

Jeżeli uważasz, że przydałby się jeszcze komuś innemu, zapraszam do udostępnienia. Będzie mi też miło jeżeli zostawisz swój komentarz tutaj na blogu, lub na Facebooku, na którym znajdziesz jeszcze więcej ciekawych treści!

Do bezpośredniego kontaktu zapraszam Cię przez e mail: wloskiwehikulczasu@gmail.com

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *