PODRÓŻE Z WEHIKUŁEM CZASU

Trydent – miejsce soboru z lat 1545-1563

Trydent to przepiękne miasto, które powinien odwiedzić niejeden miłośnik sztuki i świąt Bożego Narodzenia. Przepełnione wysokiej klasy architekturą, potrafi zadowolić każdego pasjonata nietuzinkowych fasad.

Z jednej strony nieco komercyjne, ze sławnymi Mercatini di Natale, z drugiej przepełnione cudowną, zimową atmosferą, dumne i monumentalne, bo to przecież tutaj odbył się sławny na cały chrześcijański świat, Sobór Trydencki.

Z zachwycającą panoramą, która rozciąga się z zamku Buonconsiglio, pełne różnic, zadziwia swoim rzymskim i zarówno austriackim charakterem.

Historia i Sobór Trydencki

Początki miasta sięgają już czasów rzymskich, bo I w. p.n.e. Nazwa Trento, od łacińskiego Tridentum, pochodzi prawdopodobnie od trzech gór (Bondone, Calisio, Marzola) lub trzech wzgórz (Sant’Agata, San Rocco, Verruca) otaczających miasto, których układ sugeruje kształt trójzębu.

Przez Trydent przebiegał ważny węzeł komunikacyjny – Via Claudia Augusta. Uważa się, że droga została stworzona w celu ułatwienia połączeń pomiędzy światem rzymskim, a germańskim, zaczynając od doliny Padu, przez Alpy, a kończąc na Dunaju w Bawarii.

Po panowaniu Longobardów, Trydent został najechany przez barbarzyńców i wszedł w germańską strefę wpływów. W 1027 roku stał się Księstwem Episkopatu Trydentu, które przetrwało aż do 1803 roku.

Miasto przeżywało swój złoty wiek na początku XVI wieku. W latach 1514-1539 księstwem rządził Bernardo Cles, polityk, kardynał , uczony i mecenas. To on podjął się generalnego uporządkowania miasta w duchu renesansu, który do dziś króluje na ulicach historycznego centrum.

W latach 1545-1563 w Trydencie odbył się sławny Sobór Trydencki, wydarzenie, które rozpoczęło kontrreformację. Było odpowiedzią na narastającą potrzebę reform w Kościele Katolickim. W tamtych latach miasto stało się prawdziwą europejską stolicą, do którego zjeżdżało wiele chrześcijańskich delegacji z całego świata.

W okresie od XVIII do XIX w. miasto przeszło najpierw w ręce Francuzów, a następnie Habsburgów. W połowie XIX wieku zbudowano nową linię kolejową Brenner, zmieniając wtedy bieg rzeki Adige.

Trydent stał się włoski dopiero po pierwszej wojnie światowej, w 1918 r. W 1947 r. zgromadzenie ustanowiło region autonomiczny, ze specjalnym statutem Trentino-Alto Adige.

Piazza del Duomo

Na głównym Piazza del Duomo znajdują się budynki o dużym znaczeniu historycznym i kulturowym. Na szczególną uwagę zasługują Palazzo Cazuffi i Palazzo Rella, dwie sąsiadujące ze sobą kamienice, których cechą szczególną jest dekoracja ich elewacji.

W okolicy znajduje się też Palazzo Pretorio i Wieża Miejska. W pałacu mieści się Trydenckie Muzeum Diecezjalne, w którym archiwizowane są dokumenty, artefakty i dzieła sztuki o nieocenionej wartości. Natomiast Wieża Miejska to średniowieczna budowla wojskowa, która służyła również jako więzienie. To stąd oznajmiano wszelkiego rodzaju ważne wydarzenia i odwiedziny znakomitych osobistości, strzelając z najwyższego punktu.

W samym centrum placu stoi barokowa Fontanna Neptuna. Została stworzona według projektu Francesco Antonio Giongo di Lavarone w latach 1767–1769. Rzeźbiarz wynalazł również dla niej nieprzerwany system przepływu wody. Warto dodać, że oryginalny posąg rzymskiego boga znajduje się na dziedzińcu ratusza – Palazzo Thun, przy via Rodolfo Belenzani 19. Według niektórych źródeł historycznych, rzeźba związana jest ze starożytną nazwą miasta Tridentum.

Duomo

Pochodząca z XII wieku katedra w Trydencie, została zbudowana na istniejącej wcześniej wczesnochrześcijańskiej bazylice, której pozostałości są nadal widoczne w krypcie budynku. Kościół z trzema nawami, na planie krzyża łacińskiego, poświęcony jest patronowi miasta San Vigilio.

Szczególnie uderzająca jest mieszanka stylów architektonicznych: gotyckiego, romańskiego, renesansowego i barokowego, z których każdy opowiada o konkretnej fazie historycznej świątyni, słynącej z obrad Soboru Trydenckiego. Na pamiątkę tego wydarzenia, w południowej części kościoła, na planie kwadratu z kopułą, zbudowano Kaplicę Św. Krzyża. To w niej znajduje się drewniany krucyfiks, przed którym proklamowano soborowe postanowienia, fundamentalne dla rozwoju katolickiej doktryny w XVI i XVII wieku.

Mercatini di Natale

Od lat, w okresie od Niepokalanego Poczęcia do Objawienia Pańskiego, Trento przepełnione jest jarmarkami bożonarodzeniowymi. Wystawcy ze swoimi typowymi drewnianymi domkami organizują się na Piazza Fiera, Piazza Cesare Battisti, Piazza Santa Maria Maggiore, aby sprzedawać typowe dla tego regionu produkty. Są nimi chociażby: speck (regionalna wędlina), sery (Puzzone di Moena, DOP z Val di Fiemme) i oczywiście popularny w tym okresie Vin Brulé. Na mercatini zakupić można nie tylko jedzenie, ale również wszelkiego rodzaju dekoracje świąteczne, ceramikę, biżuterię i kosmetyki.

Co to jest speck?

Speck to charakterystyczny rodzaj wędlin włoskich, austriackich i niemieckich, pochodzący z historyczno-geograficznego regionu Tyrolu. Pozyskiwany jest z udźca wieprzowego, poddanego procesowi wędzenia na zimno. Te sławne wędliny zakupić można w Trydencie praktycznie na każdym kroku.

W miasteczku występują liczne, zapełnione stoiska i indywidualne sklepiki z tym produktem, w których po wejściu roznosi się specyficzny zapach szynki. Króluje też na Mercatini di Natale, na których można ją zjeść praktycznie w każdej przekąsce, kanapce.

Restauracja i piwiarnia Forst

Obowiązkowym punktem w trakcie całego pobytu w Trento, jest też zajrzenie do tutejszych barów, w których tradycyjnie serwuje się piwo Forst. Jednym z nich jest Ristorante e birreria Forst, lokal znajdujący się przy via Paolo Oss-Mazzurana 38.

Miejsce to działa już od 1906 r., w którym delektować się można różnorodnymi, regionalnymi potrawami, a także piwem marki Forst, takimi jak VIP Pils, Kronen czy Sixtus. Firma produkująca ten sławny trunek, założona została już 1857 roku w Foresta, przez Johanna Wallnöfera i Franza Tappeinera z Merano. Knajpa warta jest odwiedzenia również ze względu na sam wystrój, przepełniony sztuką, drewnem, gustownymi meblami, a także podwieszanymi żyrandolami.

Zamek Buonconsiglio

Obowiązkowym punktem do odwiedzenia w Trento jest również zamek Buonconsiglio, o którym poczytać możecie tutaj.

A teraz kilka klatek z miasta:

Pozdrawiam!

Maddalena

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego artykułu!

Starałam się włożyć w niego całe moje serce, bo napisałam go z myślą o Tobie!

Jeżeli uważasz, że przydałby się jeszcze komuś innemu, zapraszam do udostępnienia. Będzie mi też miło jeżeli zostawisz swój komentarz tutaj na blogu, lub na Facebooku, na którym znajdziesz jeszcze więcej ciekawych treści!

Do bezpośredniego kontaktu zapraszam Cię przez e mail: wloskiwehikulczasu@gmail.com

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *