PODRÓŻE Z WEHIKUŁEM CZASU

Merano – miasto-ogród, po którym przechadzała się księżniczka Sissi

Życie w romantycznym, tyrolskim Merano położonym na malowniczych wzniesieniach, ozdobionych willami w stylu eklektycznym, płynie powoli wraz z rzeką Passirio.

Miasto z 18 kilometrami ścieżek spacerowych i 16 hektarami założeń parkowych, pełne środkowoeuropejskiego uroku, zadziwia każdego przybysza. Rosnące tu palmy, oleandry, kaktusy i kolorowe kwiatowe rabaty, przyczyniły się do utożsamiania go z ogrodem.

To tutaj wakacje spędzała nie tylko cesarzowa Sissi, ale też sam Franz Kafka – pisarz i autor słynnego ,,Procesu” Józefa K. Po dziś dzień ten stary kurort pełni funkcje ośrodka wypoczynkowego, którego serce znajduje się w nowoczesnym kompleksie termalnym Therme Meran.

Harmonia starego z nowym

Magiczne centrum Merano składa się z mnóstwa wspaniałych budynków, zarówno z okresu średniowiecza, belle époque, jak i modernizmu.

Katedra San Nicolò

Do tych najstarszych należy chociażby przepiękna katedra San Nicolò, znajdująca się w samym centrum miasta. To pierwszy zabytek w Tyrolu stworzony całkowicie w stylu gotyckim. Kościół wzmiankowany po raz pierwszy w 1220 r., został powiększony i ukończony w 1465 r. Jego zewnętrzna elewacja południowa udekorowana została licznymi freskami, a portal zwieńczony rozetą. 83-metrowa dzwonnica jest jedną z najwyższych w Południowym Tyrolu. Ponadto na jej szczycie znajduje się kaplica pw. św. Barbary, zbudowana na planie ośmioboku.

Mury i bramy

Pod koniec XIII wieku miasto zostało wyposażone w mury, o których wzmianka znajduje się w pierwszym zarządzeniu miejskim z 1317 roku. Otaczały one obecne centrum historyczne, a w części południowej służyły również jako obrona przed wylewami potoku Passirio, który nie miał ukształtowanych wałów. W Murano istniały wyłącznie cztery bramy wjazdowe i wyjazdowe.

Kurhaus – dom uzdrowiskowy

Z okresu belle époque pochodzi chociażby dom uzdrowiskowy tzw. Kurhaus. Zaprojektowany został w 1873 r. przez architekta Josefa Czernego. Zainaugurowano go 14 listopada 1874 r., a następnie odnowiono w latach 1913-1914, przy udziale Friedricha Ohmanna. Budynek przeszedł radykalną renowację w latach 80. XX wieku. Obecnie znajduje się w nim 13 pokoi i może pomieścić do 1000 osób.

Teatr miejski Stadttheater

Teatr miejski Stadttheater otworzono w 1900 r. Zbudowano go według projektu architekta Martina Dülfera z Monachium. Charakteryzuje się eklektycznymi formami z przełomu wieków XIX i XX. W okresie faszystowskim nazwano go imieniem Giacomo Pucciniego.

A teraz kilka klatek z willowej dzielnicy miasta:

Merano i cesarzowa Sissi

Pisząc o Merano nie sposób ominąć bardzo ważnej dla miasta postaci, jaką jest księżniczka Sissi. Tak pieszczotliwie nazywano austriacją cesarzową Elżbietę, żonę Franciszka Józefa. To dzięki niej Merano stało się pod koniec XIX wieku, chyba najsłynniejszym uzdrowiskiem w całej Europie.

Sissi po raz pierwszy przyjechała do Merano w 1870 r. razem ze swoimi dwiema córkami, czternastoletnią Giselą i dwuletnią Valerie. Mała Valerie nie czuła się dobrze i czekając, aż odzyska siły, cała trójka zamieszkała w oddalonym o kilka kilometrów od starówki, zamku Trauttmansdorff. Na tę okazję wszystkie pokoje pałacu zostały odrestaurowane i umeblowane na nowo. Kilka tygodni później, kiedy dziecko wyzdrowiało, wiedeńskie gazety zaczęły pisać o mieście w Południowym Tyrolu, opisując jego łagodny i zdrowy klimat. Był to początek prawdziwego boom dla Merano.

Wtedy to zamek Trauttmansdorff, stał się jednym z najbardziej pożądanych miejsc przez arystokrację z całej Europy. Wokół niego rozciągają się zajmujące aż 12 hektarów ogrody botaniczne, z różnymi gatunkami kwiatów z całego świata.

To tutaj znajduje się również Touriseum interaktywne i jedyne w swoim rodzaju muzeum, które w fascynujący i interesujący sposób opowiada o 200 latach tyrolskiej turystyki.

Z Castel Trauttmansdorff zaczyna się Sentiero di Sissi, czyli trasa która prowadzi do centrum Merano przez jedenaście punktów, w tym Castel Rubein oraz Castel Rottenstein. Szlak wiedzie przez ciche zakątki i wiekowe ogrody. Biegnie wzdłuż arystokratycznych i zabytkowych rezydencji, przecinając Maia Alta, słynną willową dzielnicę miasta.

Zamek Trauttmansdorff otwarty jest dla zwiedzających jedynie w okresie letnim, ale warto odwiedzić to miejsce również w zimie, chociażby dla takich widoków:

Pozdrawiam!

Maddalena

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego artykułu!

Starałam się włożyć w niego całe moje serce, bo napisałam go z myślą o Tobie!

Jeżeli uważasz, że przydałby się jeszcze komuś innemu, zapraszam do udostępnienia. Będzie mi też miło jeżeli zostawisz swój komentarz tutaj na blogu, lub na Facebooku, na którym znajdziesz jeszcze więcej ciekawych treści!

Do bezpośredniego kontaktu zapraszam Cię przez e mail: wloskiwehikulczasu@gmail.com

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *