NAJPIĘKNIEJSZE ZABYTKI

Muzea z wystawami czasowymi – Mediolan

W Mediolanie istnieją również muzea, w których organizowane są w dużej mierze, wystawy czasowe. W zależności od pory roku, wydarzeń związanych z miastem, czy też po prostu bez okazji, wystawiane są często ekspozycje, które podróżują po całej Europie, a nawet świecie!

Są to nierzadko unikatowe eksponaty, najsławniejszych artystów sztuki dawnej, ale i współczesnej, takich jak np. Caravaggio, Klimt, Canova, Modigliani, czy nawet Banksy. Tym samym warto jest na bieżąco śledzić strony internetowe poniższych muzeów, aby poznać ich konkretne daty.

Palazzo Reale

Palazzo Reale to instytucja, która od lat zajmuje się organizacją i zarządzaniem wystawami sztuki dawnej i współczesnej, dla szerokiej publiczności. Ponadto to jedno z muzeów najczęściej odwiedzanym w całych Włoszech! Zrzesza nie tylko koneserów i miłośników sztuki z całego świata, ale i prawdziwych profesjonalistów w dziedzinie muzealnictwa, takich jak kuratorów, specjalistów w zakresie wystawiennictwa, dzięki którym podziwiać można światowej sławy ekspozycje.

Pod okiem prawdziwych profesjonalistów, zorganizowano tutaj wystawy sławnych na całym świecie malarzy, z różnych epok, takich jak: Antonello da Messina, Caravaggio, Georges de la Tour, Guggenheim, De Chirico, czy Jean Auguste Dominique Ingres.

Palazzo Reale w Mediolanie to budynek znajdujący się w samym centrum miasta, tuż przy mediolańskiej katedrze. Planując wizytę w tym muzeum koniecznie wpadnij do mieszczącej się pod łukami dziedzińca, uroczej kawiarenki Giacomo Caffè, na małe espresso, które na pewno pobudzi Cię przed zwiedzaniem!

W okresie letnim, na dziedzińcu pałacu organizowane jest często kino pod gołym niebem, które z racji na zabytkową scenerię, stanowi niezwykłą atrakcją każdego sezonu.

ADRES

Piazza del Duomo 12

PRZYSTANEK METRA

DUOMO M1 M3

GODZINY OTWARCIA

Wtorek – 10:00-19:30

Środa – 10:00-19:30

Czwartek – 10:00-20:30

Piątek – 10:00-19:30

CENY BILETÓW

Normalny – 14,00 €

Ulgowy – 12,00 € (*Dla dzieci powyżej 14 roku życia, studentów i osób po 65 roku życia)

Specjalny ulgowy – 6,00 € (*Dla dzieci od 6-14 lat)

Gratis – 0 € (dla dzieci do 5 roku życia)

Bilety na wystawy czasowe zakupić można zarówno na miejscu, jak i online, klikając na wybraną wystawę. W przypadku wyjątkowo prestiżowych ekspozycji, zachęcam do zakupu biletu on-line, w celu uniknięcia kolejki i z racji na możliwość wyboru najbardziej dogodnej godziny.

MUZEUM W INTERNECIE

Oficjalna strona muzeum znajduje się tutaj. Stronę skonsultować można w języku włoskim i angielskim.

INSTAGRAM

FACEBOOK

Źródło

Gallerie d’Italia

Wizytę w Gallerie d’Italia warto wybrać nie tylko ze względu na niezwykłe wystawy sztuki, ale też z racji na niesamowite wnętrza pałacu, w którym się mieści. To muzeum znajdujące się tuż obok sławnego Teatru Alla Scala, na placu o tej samej samej nazwie.

Gallerie d’Italia to galerie sztuki znajdujące się w Mediolanie, Neapolu i Vicenzy, których właścicielem jest włoski bank Intesa Sanpaolo. Mediolański kompleks składa się z: Palazzo Brentani, Palazzo Anguissola Antona Traversi, a także z budynku dawnego, włoskiego banku.

W ich archiwach przechowywane są dzieła sztuki należące do stałej kolekcji, ale też organizowane są w nich wystawy czasowe, m. in. przed pandemią, ekspozycja sławnego, włoskiego rzeźbiarza Antonio Canovy.

ADRES

Piazza della Scala 6

PRZYSTANEK METRA

DUOMO/ MONTENAPOLEONE M1 M2

GODZINY OTWARCIA

Od poniedziałku do piątku od 10:00 – 20:00

CENY BILETÓW

Normalny – 10,00 €

Ulgowy – 8,00 € (*Dla osób powyżej 65 roku życia)

Specjalny ulgowy – 6 (*Dla osób poniżej 26 roku życia

Gratis – 0 (*Dla dzieci poniżej 18 roku życia)

MUZEUM W INTERNECIE

Oficjalna strona muzeum znajduje się tutaj. Stronę muzeum skonsultować można w języku włoskim.

INSTAGRAM

FACEBOOK

Źródło
Źródło
Źródło
Źródło

Museo della Permanente

Museo della Permanente powstało pod koniec XIX w. i przechowuje swoją bogatą kolekcję dzieł sztuki z XIX i XX w. Ponadto to tutaj organizowane są przede wszystkim liczne wystawy czasowe. Mieści się w neoklasycystycznej kamienicy zaprojektowanej od początku w celu organizowania w niej wystaw sztuki, przez sławnego architekta Lucę Beltrami.

Przy muzeum znajduje się też specjalistyczna biblioteka, która dokumentuje działalność instytucji. Ostatnimi ekspozycjami zorganizowanymi na terenie przestrzeni wystawienniczych muzeum były: “I love lego”, “Colpi di scena a Milano – spunti d’archivio”, “Materie del novecento dalla collezione museale”, “I paesaggi del novecento dalla collezione museale”, oparte na zasobach przechowywanych w archiwach muzeum.

ADRES

Via Filippo Turati 34

PRZYSTANEK METRA

REPPUBLICA/TURATI M3

GODZINY OTWARCIA

Czasowo zamknięte – AKTUALIZACJA NASTĄPI!

Ciekawą inicjatywą jest jednak zorganizowanie ekspozycji on-line zatytułowanej LOCKART- L’arte al tempo del Covid, którą obejrzeć można dzięki poszczególnym filmikom dostępnym na stronie. Na wirtualnej wystawie podziwiać można dzieła sztuki artystów współczesnych, powstałe podczas pandemii, inspirowane doświadczeniami kwarantanny.

CENY BILETÓW

Ceny biletów zależą od konkretnej wystawy. Można je skonsultować na stronie muzeum.

MUZEUM W INTERNECIE

Oficjalna strona muzeum znajduje się tutaj. Stronę skonsultować można w języku włoskim i angielskim.

FACEBOOK

Źródło

Palazzo delle Stelline

Palazzo delle Stelline to siedziba działającej już od 1986 r., mediolańskiej Fundacji Stelline, która założona została przez region Lombardia i Gminę Mediolan. Budynek zlokalizowany jest zaraz przy sławnym kościele Santa Maria delle Grazie, w którego refektarzu znajduje się sławne dzieło Leonarda da Vinci ,,Ostatnia wieczerza”.

To miejsce, w którym organizowanych jest wiele wystaw czasowych, dotyczących głównie sztuki współczesnej. Na terenie pałacu mieści się Centrum Kongresowe, w którym od momentu powstania fundacji, zorganizowano ponad 300 imprez.

W ostatnich latach odbyły się tutaj wystawy poświęcone wielkim artystom XX wieku, takim jak: Arturo Martini, Marc Chagall, Picasso, Mario Sironi, FT Marinetti, Rousseau, Carlo Carrà, Ottone Rosai, Ardengo Soffici, ale też Mario Airò, Josef Albers, Marlene Dumas, Ofri Cnaani, Tony Cragg, Mario Schifano, Maxim Kantor, Massimo Uberti. To też ośrodek promujący wielu włoskich i zagranicznych fotografów, których twórczość opiera się na promocji kultury i historii Półwyspu Apenińskiego.

ADRES

Corso Magenta 61

PRZYSTANEK METRA

CONCILIAZIONE M1

GODZINY OTWARCIA

Godziny otwarcia zależą od konkretnej wystawy. Skonsultować je można łatwo na stronie internetowej.

CENY BILETÓW

Ceny biletów zależą od konkretnej wystawy. Skonsultować je można łatwo na stronie internetowej.

FUNDACJA W INTERNECIE

Oficjalna strona fundacji znajduje się tutaj. Stronę skonsultować można w języku włoskim i angielskim.

INSTAGRAM

FACEBOOK

Źródło

W cyklu tym znajdziesz też:

Pozdrawiam!

Maddalena

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego artykułu!

Starałam się włożyć w niego całe moje serce, bo napisałam go z myślą o Tobie!

Jeżeli uważasz, że przydałby się jeszcze komuś innemu, zapraszam do udostępnienia. Będzie mi też miło jeżeli zostawisz swój komentarz tutaj na blogu, lub na Facebooku i Instagramie, na których znajdziesz jeszcze więcej ciekawych treści!

Do bezpośredniego kontaktu zapraszam Cię przez e mail: wloskiwehikulczasu@gmail.com

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *