NAJPIĘKNIEJSZE ZABYTKI

Muzea idealne dla dzieci – Mediolan

Wreszcie wpis poświęcony najmłodszym! W trakcie rodzinnych wyjazdów, szczególnie w Mediolanie, możemy odnaleźć miejsca, które zafascynują i pochłoną bez reszty każde dziecko. W tym artykule wymieniłam dokładnie 5 muzeów, które z pewnością zaciekawią małego turystę głodnego wiedzy oraz pełnego energii.

MUBA

MUBA (Museo dei Bambini Milano) to muzeum rozwoju i rozpowszechniania projektów kulturalnych poświęconych dzieciom. Znajduje się na terenie zdesakralizowanej, barkowej świątyni Rotonda della Besana, przy której mieści się kameralny ogród dostępny dla zwiedzających i mieszkańców. Jest pierwszym muzeum w Mediolanie, które z powodzeniem zaproponowało duże wystawy dla dzieci!

Kompleks to łącznie 1200 m², na które składają się powierzchnie wystawiennicze, księgarnie, przestrzenie wykorzystywane na warsztaty dla dzieci i kącik, gdzie mamy mogą przewijać i karmić swoje maluchy.

To centrum, które zachęca jego odbiorców do kreatywnego myślenia, eksperymentowania, poznawania, uczenia się przez zabawę i bezpośrednie doświadczenie. Ponadto MUBA zaspokaja potrzeby wszystkich grup wiekowych, oferując projekty kulturalne, w tym wizyty w szkołach średnich i na uczelniach, szkolenia dla nauczycieli, edukatorów i operatorów kultury. Organizuje też konferencje tematyczne związane z wystawami czasowymi.

ADRES

Via Enrico Besana 12

PRZYSTANEK METRA

PORTA ROMANA/ CROCETTA M3

GODZINY OTWARCIA

Obecnie zamknięte – AKTUALIZACJA NASTĄPI!

CENY BILETÓW

Dziecko – 9 €

Dorosły – 7 €

Bilet rodzinny – 30 € (*Dla czterech osób – dwóch dorosłych i dwójki dzieci)

MUZEUM W INTERNECIE

Oficjalna strona muzeum znajduje się tutaj. Stronę skonsultować można w języku włoskim i angielskim.

INSTAGRAM

FACEBOOK

Źródło
Źródło

Museo del Fumetto

Museo del Fumetto, czyli Muzeum Komiksu otwarte zostało w 2011 r. Przyciąga nie tylko wydawców, pasjonatów i artystów zajmujących się tą dziedziną, ale również osoby ciekawe historii komiksów i ich bohaterów.

Centrum organizuje wystawy stałe i czasowe, wydarzenia kulturalne, konferencje, projekcje i interaktywne warsztaty. To tutaj mieści się też ogólnodostępna biblioteka z ponad 9000 książkami, komiksami i czasopismami, a także nowoczesna księgarnia!

Przy muzeum działa też Fundacja założona w 1997 r. Wywodzi się z pamięci o dziedzictwie krytyka i dziennikarza Franco Fossatiego. To międzynarodowe centrum badań i dokumentacji w zakresie komiksu, komunikacji i obrazu. Organizuje wydarzenia kulturalne, wystawy i konferencje w celu ochrony i promocji tego niestandardowego dziedzictwa zarówno materialnego, jak i niematerialnego.

ADRES

Viale Campania 12

PRZYSTANEK AUTOBUDOWY

Dostać się tutaj można najlepiej autobusem numer 90 i 91, wsiadając na przystanku metra LORETO M1 M2

GODZINY OTWARCIA

Muzeum otwarte będzie od 5 marca!

HARMONOGRAM ZIMOWY (obowiązuje od 31 października 2020 r.)

Od wtorku do piątku w godzinach od 15:00-19:00
Sobota i niedziela w godzinach od 14:00-19:00

HARMONOGRAM LETNI (z wyjątkiem sierpnia)

Od wtorku do piątku w godzinach od 15:00-19:00
Sobota i niedziela w godzinach od 15:00-20:00

CENY BILETÓW

Normalny – 5

Ulgowy – 3 (*Dla dzieci od 4-10 lat i dorosłych powyżej 65 roku życia)

Gratis – 0 (*Dla dzieci od 0-3 lat)

MUZEUM W INTERNECIE

Oficjalna strona muzeum znajduje się tutaj. Stronę skonsultować można w języku włoskim.

INSTAGRAM

FACEBOOK

Źródło
Źródło

Civico Planetario Ulrico Hoepli

Mediolańskie Planetarium zainaugurowane zostało w 1930 r.. Zbudowano je na podstawie projektu architekta Piero Portaluppi, który stworzył je na zlecenie włosko-szwajcarskiego wydawcy Ulrico Hoepli, przekazując je następnie miastu.

Budynek Miejskiego Planetarium Ulrico Hoepli, przypominający trochę rzymski Panteon, znajduje się w ogrodach Porta Venezia w Mediolanie. Wyposażony jest w dużą kopułę, w której środku znajduje się specjalistyczny instrument zwany także planetarnym, który umożliwia wyświetlanie obrazu gwiazd i ich ruchów na sklepieniu niebieskim.

ADRES

Corso Venezia 57

PRZYSTANEK METRA

PALESTRO M1

GODZINY OTWARCIA

Planetarium działa podobnie jak kino. Obecnie na każdy spektakl kupić można bilety jedynie on-line.

Regularne seanse w Planetarium – AKTUALIZACJA NASTĄPI!

CENY BILETÓW

6 € od seansu on-line

PLANETARIUM W INTERNECIE

Oficjalna strona muzeum znajduje się tutaj. Stronę skonsultować można w języku włoskim.

INSTAGRAM

FACEBOOK

Acquario di Milano

Mediolańskie Akwarium Miejskie zostało założone w 1906 roku i jest trzecim najstarszym w całej Europie! Na początku XX wieku stanowiło część Międzynarodowej Wystawy w Mediolanie, która odbywała się w samym centrum miasta, w Parco Sempione. Jako jedyny gmach nie zostało rozebrane po zakończeniu imprezy.

Po gruntownym, trzyletnim remoncie zarówno fasady, jak i wnętrz, akwarium zostało udostępnione zwiedzającym. Wystawa przedstawia historie wody, od momentu gdy opady atmosferyczne wpadają do górskiego potoku, wpływając następnie do morza. Ekspozycja opiera się na środowisku Włoskim, a także morzach Śródziemnym i Czerwonym.

ADRES

Viale Gadio 2

PRZYSTANEK METRA

PORTA VENEZIA M1

GODZINY OTWARCIA

Od wtorku do piątku od godziny 10:30 – 17:30

CENY BILETÓW

Normalny 5 €

Ulgowy 3 €

Gratis 0 € – (*Dzieci do 18 roku życia, studenci, osoby po 65 roku życia)

W każdy wtorek wstęp wolny od godziny 14:00

MUZEUM W INTERNECIE

Oficjalna strona muzeum znajduje się tutaj. Skonsultować ją można w języku włoskim.

INSTAGRAM

Źródło

Museo Civico di Storia Naturale

W 1838 r. Gmina Mediolan przyjęła darowiznę z prywatnego muzeum przyrodniczego, będącego własnością mediolańskiego kolekcjonera Giuseppe De Cristoforisa i botanika pochodzenia węgierskiego Giorgio Jana. Museo Civico di Storia Naturale zostało otwarte dla publiczności w 1844 roku z okazji VI Kongresu Włoskich Naukowców. Mieści się w neogotyckim budynku, zbudowanym w latach 1888–1893, według projektu architekta Giovanniego Cerutiego, w Ogrodach Porta Venezia.

Składa się z 23 sal wystawowych rozmieszczonych na około 5500 m², podzielonych na dwa piętra i poddasze. Przechowuje prawie 3000 000 eksponatów!

Na antresoli znajduje się sala wprowadzająca, która przedstawia historię muzeum, a następnie strefa ilustrująca nauki o Ziemi z sekcją poświęcona mineralogii, paleontologii oraz pochodzeniu i ewolucji roślin, bezkręgowców i kręgowców. Kolejno sala z odsłoniętymi szkieletami dinozaurów i rekonstrukcją triceratopsa naturalnej wielkości. Wystawa na parterze kończy się salą poświęconą historii naturalnej człowieka. W dwóch innych pomieszczeniach znajdują się niższe bezkręgowce, mięczaki, stawonogi i owady żyjące obecnie na Ziemi.

Pomieszczenia na pierwszym piętrze są w większości poświęcone zoologii i prezentacji głównych środowisk naturalnych (ekosystemy morskie; lasy tropikalne i środowiska wilgotne; lasy umiarkowane, tajga i góry; środowiska arktyczne i antarktyczne; sawanny, prerie i pustynie) z dużymi dioramami (*dioramy to realistyczne makiety). Wystawę zamykają trzy sale, które opisują włoskie środowiska, parki i rezerwaty przyrody.

ADRES

Corso Venezia 55

PRZYSTANEK METRA

PORTA VENEZIA M3

GODZINY OTWARCIA

Otwarte od 2 marca 2021

Od wtorku do piątku w godzinach 10:00 – 17:30

CENY BILETÓW

Normalny – 5

Ulgowy – 3 (*Dla osób powyżej 65 roku życia i studentów)

Gratis – 0 (*Dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia)

MUZEUM W INTERNECIE

Oficjalna strona muzeum znajduje się tutaj. Stronę skonsultować można w języku włoskim.

FACEBOOK

Źródło
Źródło

W cyklu tym znajdziesz też:

Pozdrawiam!

Maddalena

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego artykułu!

Starałam się włożyć w niego całe moje serce, bo napisałam go z myślą o Tobie!

Jeżeli uważasz, że przydałby się jeszcze komuś innemu, zapraszam do udostępnienia. Będzie mi też miło jeżeli zostawisz swój komentarz tutaj na blogu, lub na Facebooku i Instagramie, na których znajdziesz jeszcze więcej ciekawych treści!

Do bezpośredniego kontaktu zapraszam Cię przez e mail: wloskiwehikulczasu@gmail.com

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *