NAJPIĘKNIEJSZE ZABYTKI

Domy muzeum – Mediolan

Domy muzeum w Mediolanie to chyba najbardziej specyficzne wystawy sztuki i dawne apartamenty mieszkalne, w jednym. Należą do nich: Casa Museo Boschi di Stefano, Poldi Pezzoli, Bagatti Valsecchi i Villa Necchi Campiglio, które w wielu przewodnikach zostają wręcz brutalnie pomijane! Ale gwarantuję Wam, że są to miejsca na prawdę warte odwiedzenia!

Casa Museo Boschi di Stefano

Dom Muzeum Boschi di Stefano znajduje się w jednej z mediolańskich kamienic zaprojektowanych przez architekta Piero Portaluppi. W jedenastu salach ekspozycyjnych, będących zarówno dawnym salonem, łazienką, kuchnią, sypialnią, biurem, czy pracownią artystyczną, wyeksponowanych zostało około 300 dzieł sztuki. Są one częścią kolekcji składającej się aż z ponad 2000 eksponatów. Zostały one przekazane Gminie Mediolan w 1974 r. przez małżonków, a zarazem znanych kolekcjonerów Antonio Boschi i Mariedę Di Stefano.

Kolekcja stanowi niezwykłe świadectwo historii sztuki włoskiej XX wieku, obejmującej obrazy, rzeźby i rysunki, od pierwszej dekady XX w., aż do końca lat 60. Zostały wyeksponowane według kryterium kolejności chronologicznej i ich wartości artystycznej, przez kurator wystawy Marię Teresę Fiorio.

Przy wejściu znajdują się portrety przedstawiające małżonków Boschi i ceramika autorstwa samej Mariedy. Przez korytarz z obrazami Severiniego i Boccioniego, dociera się do pokoju włoskiego XX wieku, z dziełami Funi, Marussiga, Tozziego, Carra i Casoratiego. W poszczególnych pokojach znajdują się również liczne, autentyczne meble, żyrandole i lampy, które idealnie wpisują się w artystyczny charakter tego miejsca. W każdej z sal znaleźć można specjalne plansze z tytułami dzieł, ich autorami i datami wykonania.

Więcej na ten temat pisałam tutaj.

ADRES

Via Giorgio Jan 15

PRZYSTANEK METRA

LIMA M1

GODZIENY OTWARCIA

Od wtorku do niedzieli w godzinach od 9:30 – 17:30

CENY BILETÓW

Zwiedzanie muzeum jest zupełnie DARMOWE! W muzeum zawsze spotkać można kompetentnych przewodników – wolontariuszy, należących do stowarzyszenia Touring Club.

MUZEUM W INETRNECIE

Oficjalna strona muzeum znajduje się tutaj. Stronę skonsultować można w języku włoskim i angielskim.

INSTAGRAM

FACEBOOK

Poldi Pezzoli

Museo Poldi Pezzoli to niezwykłe muzeum, które powstało z woli mediolańskiego kolekcjonera Gian Giacomo Poldi Pezzoli. Otwarto je dla publiczności w 1881 r. i bez wątpienia to jedno z ulubionych miejsc zarówno mediolańczyków, jak i przybyszy zza granicy. Urzeka nie tylko charakterystycznymi wnętrzami, które opowiadają historię od średniowiecza do XIX w., z jedyną w swoim rodzaju Zbrojownią, zinterpretowaną na nowo przez współczesnego artystę Arnoldo Pomodoro.

Kolekcja muzeum jest niezwykle różnorodna i bardzo bogata. Podziwiać można tutaj dzieła malarstwa, rzeźby, dywany, koronki, hafty, broń, biżuterię, porcelanę, szkoło, meble, zegary słoneczne i mechaniczne, w sumie aż 5000 niezwykłych obiektów od starożytności, aż do XIX w.

Podczas II wojny światowej wnętrza muzeum uległy zniszczeniu w trakcie bombardowań, ale zrekonstruowano je i na nowo udostępniono zwiedzającym. W muzeum znajdującym się w zabytkowej kamienicy panuje niezwykła atmosfera, a ponadto podziwiać w nim można, jedyną w swoim rodzaju XIX-wieczną fontannę, w której pływają prawdziwe ryby!

ADRES

Via Manzoni 12 

PRZYSTANEK METRA

MONTENAPOLEONE/DUOMO M3 M1

GODZINY OTWARCIA

Od środy do poniedziałku, w godzinach od 10:00-18:00

CENY BILETÓW

Normalny – 10 €

Ulgowy – 7 € (*Dla osób powyżej 65 roku życia i dla tych, którzy posiadają bilet na wystawy w Palazzo Reale)

Ulgowy – 5 (*Młodzież od 11 do 18 lat i studenci do 26 roku życia)

Gratis – 0 – (*Dzieci do 10 roku życia)

MUZEUM W INTERNECIE

Oficjalna strona muzeum znajduje się tutaj. Stronę skonsultować można w języku włoskim i angielskim.

INSTAGRAM

FACEBOOK

Bagatti Valsecchi

Muzeum Bagatti Valsecchi zostało założone przez dwóch braci Fausto i Giuseppe Bagatti Valsecchi, którzy już w XIX w. postanowili wyremontować rodzinny dom w sercu Mediolanu. Wnętrza apartamentów zostały wystylizowane przez właścicieli w duchu neorenesansowym i zgromadzili w nich bogatą kolekcję dzieł sztuki i artefaktów z XIV i XVI w.

Miejsce to jeszcze w XX w. regularnie zamieszkiwała rodzina Bagatti Valsecchi, a w 1994 r. obiekt został otwarty dla zwiedzających. Jego fascynujące wnętrza przenoszą w czasie chyba każdego odwiedzającego to miejsce. Skrupulatnie dopracowane i utrzymane w tej samej konfiguracji, w której pozostawili go jego pierwotni właściciele, zadziwia swoją oryginalnością, a zarazem bajkowym charakterem.

ADRES

Via Gesù 5

PRZYSTANEK METRA

MONTENAPOLEONE M3

GODZINY OTWARCIA

Obecnie od piątku do niedzieli – 13:00 – 17:45

CENY BILETÓW

Normalny – 10 €

Ulgowy – 7 (*Dla studentów do 26 roku życia, dla osób po 65 roku życia)

Ulgowy – 2 (*Dla dzieci od 6-18 lat)

Gratis – 0 (*Dla dzieci do 5 roku życia)

MUZEUM W INTERNECIE

Oficjalna strona muzeum znajduje się tutaj. Stronę skonsultować można w języku włoskim, angielskim, francuskim, niemieckim i chińskim.

INSTAGRAM

FACEBOOK

Villa Necchi Campiglio

Jedyna w swoim rodzaju mediolańska willa Necchi Campiglio, znajduje się w dużym, prywatnym ogrodzie z basenem i kortem tenisowym. Mieści się w samym centrum Mediolanu i została ukończona w 1935 r., według projektu sławnego architekta Piero Portaluppi, na zlecenie rodziny Necchi Campiglio.

Układ wnętrz budynku nawiązuje do tradycyjnego podziału szlacheckich rezydencji, z dużym, przeszklonym pokojem gościnnym, sypialniami, pomieszczeniami gospodarczymi, salą gier w piwnicy, a także szatniami i przybasenowymi łazienkami.

Rodzina Necchi Campiglio chciała jednak odejść od ówczesnej tradycji, udostępniając duże powierzchnie do przyjmowania gości i spotkań towarzyskich: jadalnię, palarnię, bibliotekę i hol. Po II wojnie światowej Villa została poddana renowacji pod nadzorem architekta Tomaso Buzziego, który złagodził linearność stylu Portaluppi, wstawiając elementy mebli inspirowane XVIII w., a zwłaszcza stylem Ludwika XV.

ADRES

Via Mozart 14

PRZYSTANEK METRA

PALESTRO M1

GODZINY OTWARCIA

Od środy do niedzieli w godzinach od 10:00- 18:00

CENY BILETÓW

Normalny – 14 €

Ulgowy – 7 € (*Dla studentów)

Ulgowy – 4 € (*Dla dzieci od 5-18 roku życia)

Gratis – 0 € (*Dla dzieci poniżej 5 roku życia i dla osób posiadających legitymację FAI)

WILLA W INTERNECIE

Oficjalna strona muzeum znajduje się tutaj. Stronę skonsultować można w języku włoskim i angielskim.

INSTAGRAM

FACEBOOK

Źródło
Źródło

UWAGA!

Wszystkie opisane wyżej miejsca należą do jednej sieci. Dlatego też istnieje bilet łączony, z którym wejście przysługuje do wszystkich muzeów. Zakupić go można zarówno on-line, wchodząc na strony muzeów, albo np. w kasie muzeum Poldi Pezzoli. Normalny karnet kosztuje 20 , a ten ze zniżką 10 €.

W cyklu tym znajdziesz też:

Pozdrawiam!

Maddalena

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego artykułu!

Starałam się włożyć w niego całe moje serce, bo napisałam go z myślą o Tobie!

Jeżeli uważasz, że przydałby się jeszcze komuś innemu, zapraszam do udostępnienia. Będzie mi też miło jeżeli zostawisz swój komentarz tutaj na blogu, lub na Facebooku i Instagramie, na których znajdziesz jeszcze więcej ciekawych treści!

Do bezpośredniego kontaktu zapraszam Cię przez e mail: wloskiwehikulczasu@gmail.com

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *