NAJPIĘKNIEJSZE ZABYTKI

Muzea związane z życiem i twórczością sławnych postaci – Mediolan

W centrum Mediolanu znajduje się również wiele miejsc, związanych z kilkoma ważnymi dla miasta i całych Włoch, postaciami. Należą do nich chociażby Francesco Messina, Alessandro Manzoni, czy rodzina Atellani… Ponadto nie mogło wśród nich zabraknąć oczywiście sławnego Leonarda da Vinci, który nieodzownie wpisał się w historię miejscowości, przynosząc jej sławę na cały świat!

Studio Museo Studio Francesco Messina

Francesco Messina to jeden z najwybitniejszych, włoskich rzeźbiarzy XX w. Od najmłodszych lat prezentował swoje prace na prestiżowych wystawach międzynarodowych. Do jego najwybitniejszych dzieł należą np. ,,Św. Katarzyna ze Sieny”, przechowywana w Zamku św. Anioła w Rzymie, ,,Droga Krzyżowa” z San Giovanni Rotondo, czy też ,,Pomnik Piusa XII” z Bazyliki Św. Piotra w Watykanie.

Muzeum poświęcone jego twórczości otwarte zostało w 1974 roku. Mieści się w zabytkowym, zdekonsekrowanym kościele S. Sisto al Carrobbio, w samym centrum Mediolanu. Prezentuje około 80 rzeźb (odlewy gipsowe, polichromowaną terakotę, brązy i woski) oraz trzydzieści grafik (litografie, pastele, akwarele, rysunki ołówkiem). Przedstawiają one głównie jego słynne konie i kobiece popiersia.

Przy muzeum działa również Fundacja Francesco Messina, którą założono w celu utrwalenia pamięci o słynnym włoskim artyście. Fundacja kataloguje prace mistrza, gromadzi i archiwizuje dokumenty, powołuje komisję do wydawania uwierzytelnień o autentyczności dzieł. Ponadto wspiera młodych, włoskich i zagranicznych rzeźbiarzy, głównie poprzez wystawy i publikacje. Organizuje „Messina Prize”, imprezę odbywająca się co dwa lata, w której mogą uczestniczyć włoscy i zagraniczni artyści, poniżej 40 roku życia.

ADRES

Via S. Sisto 6

PRZYSTANEK METRA

MISSORI M3

GODZINY OTWARCIA

Od czwartku do niedzieli w godzinach od 11:00 -18:00

CENY BILETÓW

Zarezerwuj darmowy bilet on-line, klikając tutaj.

MUZEUM W INTERNECIE

Oficjalna strona muzeum znajduje się tutaj. Stronę skonsultować można w języku włoskim.

INSTAGRAM

FACEBOOK

Źródło
Źródło

Casa di Manzoni

Alessandro Manzoni to jeden z najznakomitszych włoskich pisarzy XIX wieku. To autor m. in. wybitnej, historycznej powieści romantycznej I promessi sposi (w j. polskim ,,Narzeczeni”).

Manzoni przez całe swoje życie mieszkał w wielu domach, ale jedynym, który naprawdę można uznać za jego, jest ten przy ulicy Gerolamo Morone 1 w Mediolanie. W 1810 r. po pięcioletnim pobycie w Paryżu, wraz ze swoją żoną Enrichettą Blondel i jego matką Giulią Beccaria, wrócił do Mediolanu. Rodzina mieszkała przez prawie dwa lata przy ulicy S. Vito al Carrobbio, zanim przeniosła się do rezydencji przy ulicy Brera, należącej do rodziny Beccaria. Wreszcie 2 października 1813 r., Lombardzki pisarz kupił nowy dom. Przeprowadził w nim szereg prac modernizacyjnych, w tym rekonstrukcję elewacji przed placem Belgioioso.

Obecny wygląd budynku, a przede wszystkim elewacji, zawdzięczamy rzeźbiarzowi i dekoratorowi Andrea Boni. W 1864 roku wraz ze swoimi współpracownikami nadał budowli neorenesansowy styl. Fasada inspirowana architekturą renesansu lombardzkiego, składa się z kunsztownych dekoracji z terakoty, widocznych przede wszystkim w portalu i balkonie pałacu.

Obecnie w zachowanych z tamtego okresu wnętrzach domu, mieści się jedyne w swoim rodzaju muzeum, z oryginalnym gabinetem i sypialnią Manziniego!

ADRES

Via Gerolamo Morone 1

PRZYSTANEK METRA

DUOMO/ SAN BABILA M1

GODZINY OTWARCIA

Od wtorku do piątku w godzinach 10:00 – 17:00

Sobota 14:00 – 17:00

CENY BILETÓW

Bilet normalny 5 €

Gratis – 0 € (*Dla dzieci w wieku 0-11 lat, osób niepełnosprawnych z ich towarzyszami)

MUZEUM W INTERNECIE

Oficjalna strona muzeum znajduje się tutaj. Stronę skonsultować można w języku włoskim, angielskim i chińskim.

INSTAGRAM

FACEBOOK

Źródło
Źródło

Museo Nazionale della Scienza e della Tecnologia Leonardo da Vinci

Museo Nazionale della Scienza e della Tecnologia Leonardo da Vinci otwarte już w 1953 r., jest największym muzeum nauki i techniki we Włoszech! Poświęcone zostało wybitnemu, włoskiemu artyście, ale też naukowcowi sławnemu Leonardo da Vinci. Jest na prawdę ogromne i aby zwiedzić każdy jego zakamarek, na ta wizytę warto jest zarezerwować co najmniej pół dnia.

Podzielone zostało na 7 głównych działów: 1. Materiały; 2. Transport (podzielona jeszcze na 4 odrębne części: A. Transport powietrzny; B. Transport kolejowy; C. Transport wodny; D. Transport podwodny); 3. Energia; 4. Komunikacja; 5. Leonardo da Vinci Sztuka & Nauka; 6. Nowe granice; 7. Nauka dla młodych ludzi. Każdy z wymienionych wyżej części muzeum, posiada indywidualne laboratoria przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Na wystawie prezentowanych jest wiele zabytkowych środków transportu, a przede wszystkim liczne wynalazki samego Leonardo!

ADRES

Via San Vittone 21

PRZYSTANEK METRA

SANT’AGOSTINO M2

GODZINY OTWARCIA

Obecnie zamknięte – AKTUALIZACJA NASTĄPI!

CENY BILETÓW

Normalny 10

Ulgowy 7,5 (*Dla dzieci i młodzieży w wieku od 3-26 lat, dorośli po 65 roku życia)

Gratis – 0 € (*Dla dzieci do lat 3, osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami)

MUZEUM W INTERNECIE

Oficjalna strona muzeum znajduje się tutaj. Stronę skonsultować można w języku włoskim i angielskim.

INSTAGRAM

FACEBOOK

Źródło

Museo del Cenacolo Vinciano

,,Ostatnia Wieczerza” autorstwa nie kogo innego jak Leonardo da Vinci, zajmuje całą północną ścianę refektarza, sławnego, dominikańskiego klasztoru Santa Maria delle Grazie. Było to miejsce, które od średniowiecza służyło jako jadalnia dla braci, a przeznaczenie tego pomieszczenia odzwierciedlił sam mistrz, w tym jakże wymownym dziele.

Wzdłuż korytarza prowadzącego do refektarza zachowały się duże fragmenty fresków z połowy XVII wieku, przedstawiające scenę męczeństwa, prawdopodobnie 49 dominikanów poległych w Sandomierzu! Przy klasztorze znajduje się również uroczy krużganek, który kiedyś służył jako cmentarz dla braci, a także maleńka zakrystia, z odsłoniętymi podczas prac konserwatorskich, które odbyły się w 2006 r., cennymi malowidłami.

Ludovico Sforza, znany jako il Moro, stworzył w Mediolanie bardzo aktywny dwór, uczęszczany przez artystów, intelektualistów i muzyków. W latach 1478-1482 Donato Bramante i Leonardo da Vinci przybyli do Mediolanu z Florencji. Dwaj artyści, jedni z najważniejszych włoskiego renesansu, spotkali się w klasztorze Santa Maria delle Grazie, aby stworzyć jeden z najbardziej niezwykłych i monumentalnych kompleksów w historii sztuki włoskiej.

Leonardo przybył do Mediolanu w 1482 roku i pozostał na dworze Ludovico do 1499 roku. Pod koniec wieku Ludovico Sforza chciał uczynić Santa Maria delle Grazie miejscem celebracji swojej potęgi i rodzinnym mauzoleum. W tym celu książę sfinansował ważne zlecenia w kompleksie. Przebudowę kościoła powierzył Donato Bramantemu, natomiast dekorację refektarza klasztornego zlecił Leonardo da Vinci. Pragnął aby mistrz przedstawił scenę ,,Ostatniej Wieczerzy Chrystusa wśród dwunastu apostołów”. Odwiedzając to miejsce warto również zwrócić uwagę na malowidło prezentujące ,,Ukrzyżowanie” autorstwa Giovanniego Donato Montorfano.

ADRES

Piazza di Santa Maria delle Grazie 2

PRZYSTANEK METRA

CONCILIAZIONE? CENACOLO VINCIANO M1

GODZINY OTWARCIA

Od wtorku do piątku w godzinach – 09:45 – 19:00

CENY BILETÓW

Każdy bilet polecam zarezerwować na stronie internetowej muzeum!

Normalny 15,00 €

Ulgowy – 2,00 € (* Dla dzieci i młodzieży w do 25 roku życia, a także osób niepełnosprawnych i ich opiekunów)

MUZEUM W INTERNECIE

Oficjalna strona muzeum znajduje się tutaj. Stronę skonsultować można w języku włoskim i angielskim.

INSTAGRAM

FACEBOOK

Źródło
Źródło
Źródło

La Vigna di Leonardo i Casa degli Atellani

Winnica Leonardo da Vinci znajduje się dokładnie rzut beretem od kościoła Santa Maria delle Grazie. To miejsce, które mimo tak oczywistej wydawać by się mogło lokalizacji, nie jest powszechnie znane i często pomijane przez mniej świadomych turystów.

W 1495 roku Il Moro zlecił Leonardo da Vinci namalowanie ,,Ostatniej Wieczerzy” w refektarzu Santa Maria delle Grazie. W 1498 roku Ludovico podarował wielkiemu artyście winnicę, w tej nadzwyczajnej lokalizacji. Przechadzając się po tej okolicy, chyba łatwo jest wyobrazić sobie Leonardo o zachodzie słońca, kończącego dzień roboczy i wracającego do swojej oazy spokoju…

To tutaj zgodnie z tradycją uprawiane są winorośle, rozmieszczone w oryginalnych rzędach. Ich odmiana została zidentyfikowana poprzez analizę DNA pozostałości korzeni, znalezionych podczas wykopalisk! Należą do nich np. Malvasia di Candia!

Na terenie dużej winnicy książę Mediolanu Ludovico il Moro marzył o zbudowaniu nowej dzielnicy mieszkalnej, w której mogliby przebywać jego najbardziej lojalni ludzie. Jedynym namacalnym świadectwem tego pomysłu, jest jedynie stojąca już od pięciu wieków Casa degli Atellani.

Ludovico il Moro zakupił pałac dokładnie w 1490 r. od familii Landi, hrabiów z Piacenzy i podarował go rodzinie Atellani, należącej do jego dworu. Miejsce to słynęło z wielu imprez organizowanych przez właścicieli, opisywanych w kronikach tego czasu. Były to spotkania najważniejszych osobistości dworu Sforzy.

Po wielu zmianach własnościowych na przestrzeni wieków, pałac trafił w ręce rodziny Conti, która w 1922 roku zleciła renowację i odbudowę budynku przez Piero Portaluppi. Architekt mocno zmienił jego wygląd, ale z drugiej strony odkrył na nowo część oryginalnych fresków. Fasada została całkowicie odnowiona i zawiera cztery medaliony z rzeźbionymi portretami Sforzy, autorstwa Pompeo Marchesiego. Ponadto miejsce to zdobi nietuzinkowy, romantyczny dzieciniec, pokryty bluszczem i zabytkowymi popiersiami.

ADRES

Corso Magenta 65

PRZYSTANEK METRA

CENACOLO VINCIANO M1

GODZINY OTWARCIA

Od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 – 18:00

CENY BILETÓW

Wizyty w winnicy, jak i w Domu Atellani organizowane są w grupach zamkniętych. Każda wizyta trwa około 40 min.

Bilet zakupić można zarówno w kasie, jak i on-line.

Normalny 10

Ulgowy 8 (*Dla dzieci od 6-18 lat, studentów i osób powyżej 65 roku życia)

Gratis – 0 (*Dla dzieci poniżej 5 roku życia)

MUZEUM W INTERNECIE

Oficjalna strona muzeum znajduje się tutaj. Stronę skonsultować można w języku włoskim i angielskim.

INSTAGRAM

FACEBOOK

Źródło
Źródło

W cyklu tym znajdziesz też:

Pozdrawiam!

Maddalena

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego artykułu!

Starałam się włożyć w niego całe moje serce, bo napisałam go z myślą o Tobie!

Jeżeli uważasz, że przydałby się jeszcze komuś innemu, zapraszam do udostępnienia. Będzie mi też miło jeżeli zostawisz swój komentarz tutaj na blogu, lub na Facebooku i na Instagramie, na których znajdziesz jeszcze więcej ciekawych treści!

Do bezpośredniego kontaktu zapraszam Cię przez e mail: wloskiwehikulczasu@gmail.com

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *