SARDYNIA

Najbardziej romantyczna i kameralna plaża w okolicach Alghero

Muszę przyznać, że Spiaggia del Lazzaretto to jedno z najbardziej klimatycznych i najromantyczniejszych miejsc w okolicach Alghero. Położona na słynnej Riviera del Corallo, na północno-zachodnim wybrzeżu Sardynii, jest jedną z najpiękniejszych, a zarazem najmniejszych plaż okolic miasta. 

Plaża Lazzaretto składa się z głównego, większego odcinka i około 10 małych zatoczek idealnych dla osób poszukujących spokoju i prywatności. Zatoczki otoczone są skałami piaskowcowymi i dużą ilością śródziemnomorskiej roślinności.

Jej woda jest szczególnie czysta, a morze wydaje się być pomalowane na tysiące odcieni błękitu. Płytkie i piaszczyste dno morskie sprawia, że ​​jest to idealne miejsce na wakacje na plaży z dziećmi. Piasek jest bardzo drobny, prawie niewyczuwalny i ma biało-złoty kolor.

Wczesnym rankiem, szczególnie wtedy kiedy acqua jest wyjątkowo przeźroczysta i lodowato zimna, na plaży spotkać można pływające blisko brzegu meduzy, jak i błogo dryfujące po tafli czystej wody, kormorany. 

Spiaggia del Lazzaretto to zdecydowanie moja ulubiona plaża okolic Alghero. W jej poszczególnych zakolach odpocząć może jedynie określona liczba plażowiczów. Jest to miejsce zdecydowanie dla osób, które chcą odetchnąć od “plażowego zgiełku”, hałasu i barów przekrzykujących się w nich wczasowiczów. Warto jednak podkreślić, że z poszczególnych zatoczek daleko jest do jakiegokolwiek sklepu spożywczego, dlatego decydując się na całodobowy ,,plażing”, warto zaopatrzyć się w podstawowe produkty piknikowe.

Tajemnicza wieża 

Widoczna w oddali Torre del Lazzaretto, znana również jako Torre di Capo Galera, jest jedną z pięciu fortyfikacji, która należy do systemu obronnego i komunikacyjnego, sięgającego okresu dominacji hiszpańskiej na Sardynii. Wzniesione na wzgórzach wieże widokowe, miały w rzeczywistości kontrolować i chronić brzeg wyspy przed zagrożeniami, takimi jak np. napady piratów z Afryki Północnej. Torre del Lazzaretto znajduje się zaledwie 550 m od plaży o tej samej nazwie, należącej do obszaru miejskiego Alghero, w prowincji Sassari.

Wielka zaraza 

W języku włoskim słowo lazzaretto oznacza szpital, ale dlaczego pod tą nazwą miałaby się skrywać urocza plaża okolic Alghero?

Miejsce to kryje już 300 lat historii, kiedy to w 1722 r. z rozkazu Vittorio Amadeo II di Savoia wybudowano widoczną w oddali solidną wieżę, po to aby uchronić wyspę przed szerzącą się zarazą. Obecnie w tych okolicach znajdują się również ruiny powstałego w tym okresie szpitala. 

Latem 1720 r. w Marsylii wybuchła wielka plaga i to w ciągu 140 lat szpital Capo Galera, wraz z Cagliari, odegrały bardzo ważną rolę, udzielając pomocy statkom zmuszonym do kwarantanny. Wieża okazała się mieć fundamentalne znaczenie w polityce zdrowotnej realizowanej przez rząd Sabaudzki na Sardynii, chroniąc wyspę przed zarażeniem jej mieszkańców straszliwymi chorobami zakaźnymi, które szalały wtedy w Europie i na Morzu Śródziemnym. To właśnie w tym miejscu przyjmowano statki z zakażonymi pasażerami, karmiąc ich i uniemożliwiając im swobodne udanie się w głąb wyspy. Sardynia tym samym, pozostała odporna na poważne epidemie w XVIII i w pierwszej połowie XIX w.  

Jak dojechać

Aby dojechać do plaży z Alghero, należy kierować się na północ w kierunku Fertilia i Porto Conte. Warto zwrócić uwagę na znaki z napisem Spiaggia le Bombarde, pobliskiej plaży, znajdującej się około 700 m od Lazzaretto. Miejsce parkingowe znaleźć można przy głównym, sporym odcinku plaży, gdzie znajdują się również bary i mini restauracje. Polecam jednak pospacerować, wzdłuż Strada Vicinale del Lazzaretto i udać się w stronę mniejszych wspomnianych wcześniej odcinków plaży. Poprzez duży obszar zieleni, który sprawia, że poranny spacer staje się jeszcze bardziej przyjemny. Warto dodać, że na plażę (jak i na większość plaż okolic Alghero). udać należy się wczesnym rankiem, aby uniknąć ryzyka nieznalezienia zarówno miejsca parkingowego, jak i miejsca na samej plaży. Z Alghero istnieje również bus dla turystów nieposiadających prywatnego środka transportu.

Udanego plażowania! 

Maddalena

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego artykułu!

Starałam się włożyć w niego całe moje serce, bo napisałam go z myślą o Tobie!

Jeżeli uważasz, że przydałby się jeszcze komuś innemu, zapraszam do udostępnienia. Będzie mi też miło jeżeli zostawisz swój komentarz tutaj na blogu, lub na Facebooku, czy Instagramie, na których znajdziesz jeszcze więcej ciekawych treści!

Do bezpośredniego kontaktu zapraszam Cię przez e mail: wloskiwehikulczasu@gmail.com

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *