NAJPIĘKNIEJSZE ZABYTKI

Willa Balbianello – prawdziwa perełka nad jeziorem Como

Willa Balbianello to obiekt znajdujący się w miejscowości Lenno, w prowincji Como. To jedno z najpiękniejszych lokalizacji, umiejscowionych na samym szczycie półwyspu Lavedo, z którego rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na jezioro Como. Każdy kto przyjeżdża w te okolice musi koniecznie ją odwiedzić. Mówię Wam zakochacie się w tym miejscu od pierwszego wejrzenia! Willa z ogrodem jak ze snów! Poczujecie się tutaj jak w bajce! 

Krótka historia willi Balbianello 

Budowa willi i malowniczej loży zrealizowana została pod koniec XVIII w., kiedy to kardynał Durini zakupił wzgórze Lavedo, romantyczny półwysep nad jeziorem Como, po to, aby zrealizować tam dom wakacyjny i pewnego rodzaju centrum literackie. W miejscu tym, aż do końca XVI w. znajdował się ośrodek religijny – mały klasztor franciszkański, po którym obecnie pozostała jedynie wąska fasada kościoła, charakteryzująca się dwiema wysokimi dzwonnicami. 

Kiedy to kardynał zmarł w 1797 r., już wtedy willa składała się z dwóch współgrających ze sobą czworokątnych budynków i eleganckiej loży. Obiekt kolejno odziedziczył patriota Luigi Porro Lambertenghi, wnuk Duriniego, który przekształcił budynek z miejsca przeznaczonego na medytację i odpoczynek, w centrum spotkań masonerii. Następnie Luigi postanowił sprzedać posiadłość przyjacielowi Giuseppe Arconati Visconti, który wraz ze swoją żoną Konstancją, przeobraził siedzibę w prestiżowy ośrodek letni, w którym bywali poeci i pisarze włoscy tacy jak: Berchet, Giusti i Manzoni. 

Gianmartino Arconati Visconti, syn Giuseppe, wzbogacił willę o kamienną, ornamentowaną balustradę, która zdobi rozległe tarasy willi. Następnie obiekt opuszczono na długie 39 lat, aż w 1919 r. posiadłość zakupiona została przez amerykańskiego generała Butlera Amesa. Wtedy to podjęto się istotnych prac remontowych, w celu odzyskania cennego wyposażenia z epoki Arconatich.

Kiedy to generał zmarł, spadkobiercy sprzedali willę Balbianello mediolańskiemu przedsiębiorcy Guido Monzino, kolekcjonerowi i zapalonemu podróżnikowi. Wtedy to budynek po raz kolejny odrestaurowano, a część jego pomieszczeń przekształcono w prywatne muzeum, gdzie Monzino zbierał pamiątki z podróży, opatrzone fachową wiedzą z zakresu muzeologii (np. pamiątka ze zdobycia Bieguna Północnego w 1971 r., a także Monte Everest w 1973 r.). 11 października 1988 r. zmarł Guido Manzino, a całą swoją posiadłość (willę, ogrody, a także wyposażenie z prywatną kolekcją) przekazał stowarzyszeniu FAI (Fondo Ambiente Italiano), zajmującemu się opieką i ochroną włoskich zabytków.

Malownicza loża 

Malownicza loża wybudowana na najwyższym punkcie wzgórza Lavedo, dzięki swoim bliźniaczym tarasom, pozwala podziwiać z dwóch stron niezwykłe widoki rozciągające się na jezioro Como (jeden w stronę wyspy Comacina, a drugi w kierunku miasteczka Tremezzina). Po obu jej stronach znajdują się dwa pomieszczenia zamknięte: Biblioteka i Sala Muzyczna. W Bibliotece przechowywanych jest ponad 4000 egzemplarzy wartościowych tomów, przeważnie o tematyce geograficznej i podróżniczej, które Monzino kolekcjonował w latach żmudnych badań. Jest to przykład jednej z najbardziej cennych i kompletnych zbiorów bibliograficznych, użytecznych do górskich i polarnych wypraw. Z kolei w Sali Muzycznej przechowywana jest kolekcja zabytkowych, jak i współczesnych map geograficznych, a także rzadki zbiór cennych starodruków na temat jeziora Como. 

Nazwa willi

Kardynał Durini będący właścicielem niedaleko położonej, malowniczej willi Balbiano w Ossucio, pragnął dodać do niej kolejne zabudowania mieszkalne. Wtedy to stał się właścicielem całego półwyspu Lavedo i zdecydował się na zbudowanie odrębnej posiadłości, gdzie znajdowało się również małe oratorium z klasztorem poświęconym św. Janowi. Po pewnym czasie obiekt ten zaczęto nazywać Balbianello, w odniesieniu do mniejszych rozmiarów i pierwszej willi będącej w posiadaniu kardynała. 

Wnętrza willi 

Wnętrza willi rozmieszone na kilku poziomach, wyposażone zostały we współgrające ze sobą harmonijnie meble w stylu angielskim i francuskim z XVIII i XIX w., drogocenne gobeliny, orientalne dywany i włoskie żyrandole. W niektórych pokojach Monzino osobiście nadzorował przygotowywanie witryn muzealnych, w których przechowywane są starożytne i rzadkie obiekty cywilizacji afrykańskiej, azjatyckiej, azteckiej (Sala Zielona) .

Należy podkreślić, że w willi znajduje się również jedna z najcenniejszych kolekcji malunków na szkle z XVII w. szkoły weneckiej, które wyeksponowano w Pokoju Gości, w Apartamencie Matki Guidiego Monzino, a także w korytarzu prowadzącym do Palarni. Posadzka w ostatniej z sal, podczas jednego z remontów została obniżona o jeden metr, po to aby odkryć siedemnastowieczną boazerię, pochodzącą z jednego z francuskich zamków. 

Z kolei na poddaszu znajduje się prywatne muzeum Guidiego, w którym wyeksponowano sprzęt podróżniczy, używany podczas wielu wypraw, fotografie i pamiątki z podróży. 

Ogród 

Poprzez niezwykle zadbany i bujny ogród wokół willi Balbianello, prowadzi ścieżka, która wznosi się na jego wzgórzach. Podziwiać tam można wysokie platany, przycięte w formie świeczników, białą wisterię, pnący się bluszcz, laurowe i bukszpanowe żywopłoty. Oprócz tego ogród zdobią kwiaty o różnorakich kolorach, a wszystkie trawniki idealnie przycięte, tworzą wrażenie jakby cała sceneria była wręcz nierealna.

Liczne rzeźby są niejako dopełnieniem perfekcyjnego krajobrazu, które współgrają z szorstkim i skalistym charakterem półwyspu. Stanowią wolny kompromis pomiędzy sztywną geometrią włoskiego ogrodu, a monumentalnością charakteryzującą park w stylu francuskim. 

Filmy

Należy podkreślić, że ogród wraz z tarasami był również scenerią do filmu Star Wars (Epizod II – Atak Klonów) i James Bond (Casino Royale 2006). 

Jak się tam dostać 

Do willi Balbianello dostać się można zarówno pieszo, jak i łódką z miejscowości Lenno. Przy ścieżce prowadzącej do willi znajduje się dość obszerny parking (Parcheggio Mercato di Lenno). Polecam jednak udać się do tego miejsca pieszo z miejscowości Osuccio. Druga opcja pozwala na bardzo przyjemny spacer wzdłuż wybrzeża jeziora, w trakcie którego podziwiać można willę Balbiano. 

Obiekt otwarty jest zazwyczaj od połowy marca, w godzinach od 10.00 – 18.00. Wstęp kosztuje 11 € dla dorosłych i 6 € dla dzieci. Dodatkowo można również wykupić oprowadzanie z przewodnikiem. W opuszczonym kościele znajduje się obecnie sklepik z pamiątkami. 

Pozdrawiam ciepło!

Maddalena 

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego artykułu!

Starałam się włożyć w niego całe moje serce, bo napisałam go z myślą o Tobie!

Jeżeli uważasz, że przydałby się jeszcze komuś innemu, zapraszam do udostępnienia. Będzie mi też miło jeżeli zostawisz swój komentarz tutaj na blogu, lub na Facebooku i na Instagramie, na których znajdziesz jeszcze więcej ciekawych treści!

Do bezpośredniego kontaktu zapraszam Cię przez e mail: wloskiwehikulczasu@gmail.com

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *