SARDYNIA

Po czym poznać prawdziwego Sardyńczyka?

W tym artykule znajdziecie dokładnie 20 cech, dzięki którym rozpoznacie prawdziwego Sardyńczyka. Zdecydowałam się scharakteryzować je krótko, z racji na to, że w ostatnich latach udało mi się obcować z rodowitymi mieszkańcami wyspy i ich kulturą.

1. Mają krzaczaste brwi – Sardyńskich mężczyzn rozpoznać można bardzo łatwo po gęstych, ciemnych, ,,groźnych” brwiach.  

2. O niskim wzroście – mieszkańcy Sardynii zarówno kobiety, jak i mężczyźni, to osoby w dużej mierze niskie.

3. Opaleni – Sardynia słynąca ze słonecznych plaż, praktycznie przez cały rok przyciąga opalających się na nich nie tylko turystów, ale i tubylców. Z kolei Sardyńczycy będący mieszkańcami środkowej części wyspy, zajmujący się hodowlą zwierząt i uprawą roślin (np. winnic), w trakcie pracy łatwo ,,łapią” każdy promień słońca.  

4. Prawdziwe piękności – wiele Sardynek dzięki swojej niezwykłej, śródziemnomorskiej urodzie, często wygrywa konkursy piękności, takie jak np. Miss Italia. Były to m. in.: Melissa Satta, Elisabetta Canalis, czy Giorgia Palmas. 

5. Uparci i zawzięci – Sardyńczycy są niezwykle uparci. To oni zawsze mają rację, ich opinii nie da się zmienić żadnymi argumentami. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn. 

6. Na wakacje zawsze wybierają morze – ze względu na umiłowanie do wyspy, Sardyńczycy zawsze na wakacje wybraliby morze z czystą, lazurową wodą (Bałtyk nie wchodzi w grę!). Wyjazd w góry to dość ryzykowne posunięcie, ponieważ od dziecka przyzwyczajeni są do spędzania lata na piaszczystych plażach, spacerując po wybrzeżu i kąpiąc się w transparentnym morzu. Tego typu zmiana równałaby się z ich niezadowoleniem (“bo woda jest brudna”, albo “bo jest za zimno”). 

7. Zainteresowani naturą – Sardyńczycy często zbierają kamienie, szlachetne skały, muszelki itp., które ustawiają w ich domach, jak swoiste kolekcje. Mimo tego, że nie są gemmologami potrafią nazwać je, używając najbardziej wymyślnych i skomplikowanych określeń. 

8. Dużo piją – Sardyńczycy to miłośnicy chociażby sardyńskiego piwa Ichnusa, które w mniejszych miejscowościach pijają również o poranku. Poza tym, to smakosze tradycjonalnego wina, czy samej grappy, tak bardzo popularnych na wyspie. Podczas każdej sardyńskiej imprezy Twój kieliszek musi być zawsze napełniony orzeźwiającym piwem, czy też czymś mocniejszym. O sardyńskich alkoholach poczytać możecie tutaj.

9. Gościnni – Sardyńczycy to ludzie bardzo gościnni, szczególnie dla członków swojej rodziny. Znając datę odwiedzin, są w stanie gotować od godziny 5, 6 rano, po to, aby w trakcie wizyty krewnych zastawić stół po same brzegi. Podczas spotkań pani domu zazwyczaj nie zasiada do stołu, ale całą imprezę spędza w kuchni, donosząc wszelkiego rodzaju tradycyjne smakołyki. 

10. Otwarci na członków rodziny – Sardyńczycy są w stanie odstąpić własne łóżko, po to, aby ugościć w domu swoich krewnych. W ekstremalnych sytuacjach przygotowują dla siebie posłanie na podłodze.

11. Chłodni dla osób nieznajomych – Sardyńczycy to osoby bardzo nieufne, szczególnie dla przyjezdnych, których nie znają. W mniejszych miejscowościach, może to objawiać się w dość oschłym traktowaniu przybyszy z innych krajów. W momencie kiedy usłyszą, że Twoja “ciotka dziesiąta woda po kisielu” kiedyś przebywała właśnie w tym miasteczku na wakacjach, czy też prababcia była prawowitą mieszkanką wyspy, opowiedzą Ci całe swoje życie i zaproszą do własnego domu. 

12. Tradycjonaliści – Sardyńczycy starannie pielęgnują wszystkie swoje tradycje np. Canto a tenore, o którym poczytać możecie tutaj. To prawdziwi patrioci, którzy nie potrafią przestać opowiadać o wspaniałości i bogactwie wyspy, jej kultury, kuchni, a także języka. 

13. Pasterze – pasterstwo to zawód bardzo popularny na wyspie, który praktykowany jest do dzisiaj na szeroką skalę. Sardyńczycy zajmują się przede wszystkim hodowlą: owiec, świń i kóz. 

14. Wydają z siebie bardzo dużo odgłosów – Sardyńczycy szczególnie w trakcie wyprowadzania owiec, porozumiewania się, wydają z siebie przeróżne odgłosy, które trudno byłoby mi opisać (poza gwizdaniem). 

15. Religijni- Sardyńczycy są bardzo religijni. Obowiązkowo uczęszczają na niedzielną mszę świętą, nawet w turystycznych miasteczkach, takich jak Alghero. 

16. Bardzo dobrzy jockeye – Sardyńczycy robią furorę na Palio di Siena (tradycyjnym, średniowiecznym wyścigu konnym organizowanym obecnie na głównym placu w Sienie). Bardzo łatwo utrzymują się na koniu, głównie ze względu na swój wzrost, do takich jockeów należy np. Giovanni Atzeni. O Palio poczytać możecie tutaj.

17.  Producenci wyśmienitych serów – Sardynia to wyspa słynąca z wyśmienitych serów np. pecorino sardo, pecorino romano.

18. Producenci wyśmienitych słodyczy – Sardynia to wyspa słynąca też z wyśmienitych słodyczy np. tradycyjne sardyńskie ciasteczka tiliccas, piricchitus, czy ricottelle.

19. Posługujący się dialektem – Sardyńczycy posługują się własnym dialektem (zależnym również od części wyspy). Jest to język wyjątkowo charakterystyczny, szczególnie dla Alghero.

20. Długowieczni – Sardyńczycy żyją niesamowicie długo np. Giuseppina Projetto, która miała aż 116 lat. Wszystko za sprawą bardzo zdrowej, śródziemnomorskiej diety, czystego powietrza, a także entuzjazmu i pozytywnego podejścia do życia!

Pozdrawiam ciepło!

Maddalena

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego artykułu!

Starałam się włożyć w niego całe moje serce, bo napisałam go z myślą o Tobie!

Jeżeli uważasz, że przydałby się jeszcze komuś innemu, zapraszam do udostępnienia. Będzie mi też miło jeżeli zostawisz swój komentarz tutaj na blogu, lub na Facebooku, na którym znajdziesz jeszcze więcej ciekawych treści!

Do bezpośredniego kontaktu zapraszam Cię przez e mail: wloskiwehikulczasu@gmail.com

Źródło miniaturki 1: https://guarinoannalisainfo.files.wordpress.com/2013/07/11480_costume_sardo.jpg

Źródło miniaturki 2: https://dilei.it/wp-content/uploads/sites/3/2019/01/melissa-satta.jpg

Źródło miniaturki 3: https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn%3AANd9GcTx-4ljjHU-l1wVqwJsIVFVt7V2eLOca48DAw&usqp=CAU

Źródło miniaturki 4: https://lh3.googleusercontent.com/FcbWO55UBiMfpbRWTyySLoGwT_icpmohsOtq8UcwRuRKCuqs–44FXoEwJ5LNwFAsPgmpg=s126

Źródło miniaturki 5: https://www.youtg.net/images/com_droppics/86/Giuseppina-Projetto-donna-piu-anziana-dEuropa.jpg?1527153598

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *