NAJPIĘKNIEJSZE ZABYTKI

Najpiękniejszy kościół Lodi

Sanktuarium Matki Boskiej w Lodi to jeden z najpiękniejszych, najbardziej nieoczywistych i zdumiewających kościołów w całej Lombardii. Zbudowany na planie ośmiokąta, przykryty został monumentalną kopułą, tak bardzo charakterystyczną dla twórczości sławnego Bramante. Jego wnętrze charakteryzuje się niezwykłą harmonią i dbałością o szczegóły. Każda kaplica przepełniona jest wysokiej klasy dekoracją malarską, z pozłacanymi detalami i zróżnicowanymi kasetonami w poszczególnych łukach.

Legenda o początkach świątyni

Pod koniec XV w. w jednej z dzielnic miasta Lodi, na ścianie domu publicznego znajdował się fresk z wizerunkiem Madonny. Pod budynkiem co noc rozgrywały się bójki, kłótnie pomiędzy pijanymi mężczyznami i prostytutkami. Legenda mówi, że pewnej nocy w roku 1487, podczas jednej z przepychanek, Madonna przedstawiona we fresku zapłakała i poprosiła obecnych, aby w tym właśnie miejscu wybudowano świątynię na jej cześć.

Historia i niezwykłe dekoracje

Pod koniec XV w. władze Lodi zamknęły dom publiczny, zniesławiajacy miasto i wyburzyli budynek. Zaprojektowanie świątyni zlecili architektowi Biovanniemu Battaggio, uczniowi Bramante. Pierwszy kamień położono 29 maja 1488 r., ale po około roku prac, Battaggio popadł w konflikt z władzami i zerwał kontrakt. Następnie wezwano inżynierów Giangiacomo Dolcebuono i Lazzaro Palazzi, aby pokierowali budową, którzy zgodnie z pierwotnym projektem kontynuowali prace i ukończyli je w 1493 roku. 30 stycznia 1494 r. odbyła się uroczysta ceremonia z udziałem wszystkich władz cywilnych i religijnych. Na początku sławny fresk Matki Boskiej został umieszczony w ołtarzu głównym świątyni, ale z biegiem lat przeniesiono go do muzeum Castello Sforzesco w Mediolanie.

Dzwonnicę kościoła zbudowano według projektu Dolcebuono w latach 1501-1503. Podłogę, która pierwotnie była wykonana z drewna, w latach 1540-1543 zastąpiono marmurową, przy udziale Cristoforo Pedoni. W kościele pracowali sławni artyści i malarze, tacy jak Giovanni i Matteo Della Chiesa, Antonio da Fossano znany jako il Bergognone, a także Albertino, Martino i Callisto z rodziny Piazza, wykonujący prace aż do roku 1529.

W XVII wieku w kościele wprowadzono kilka nowych zmian, zgodnie z duchem baroku. Francesco De Lemene (poeta i wpływowa postać tamtych czasów), zajął się budową chóru i zlecił papieskiemu architektowi Carlo Fontanie zaprojektowanie absydy i nowego ołtarza. Drewniane rurki chóru wykonał Carlo Antonio Lanzani, a sklepienie ozdobiono freskami ręki Stefano Mari Legnani, znanego jako Legnanino i Andrea Lanzani.

Ostatnie interwencje kończące fazę dekoracji pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku i określają obecny wizerunek majestatycznej świątyni. Poprzednie barokowe stiuki, wykonane w 1623 roku, zostały usunięte z kopuły i zastąpione ośmioma freskami autorstwa Enrico Scuriego z Bergamo. Nawet XVII-wieczna elewacja przeszła zmiany dzięki architektowi Afrodisio Truzzi, który zbudował dekoracyjną loggię z oknami nad portykiem wejściowym.

Ostatnia ważna renowacja pod kierownictwem Rosy Auletta Marrucci, ukończona została w 1995 roku, w trakcie której przywrócono kościół do dawnej świetności.

Drewniana zakrystia

W świątyni znajduje się również przepiękna zakrystia, której dekoracja malarska pochodzi z 1744 r., a wyposażenie z XIX w. Wspaniałe szafy orzechowe wykonane zostały przez wysokiej klasy ebenistę Antonio Rottę. Wchodząc do niej ma się wrażenie, że jej proporcje są zdecydowanie inne niż w rzeczywistości. Poprzez niezwykłe połączenie mebli i dekoracji malarskiej, wnętrze zakrystii jest zdecydowanie optycznie wydłużone i poszerzone.

Adres i godziny otwarcia

Tempio Civico della Beata Vergine Incoronata znajduje się kilka kroków od Piazza della Vittoria, przy ulicy Incoronata 25 w Lodi. Kościół otwarty jest w:

  • Poniedziałek od 9.30 do 12.30.
  • Od wtorku do piątku od 9.30 do 12.30 i od 15.30 do 18.00.
  • W soboty i niedziele od 9.30 do 12.30 i od 15.00 do 18.00

W podziemiach świątyni znajduje się również malutkie muzeum (Museo del Tesoro), do którego wstęp jest wolny. Otwarte jest w każdą niedzielę od 15.00 do 18.00

Pozdrawiam!

Maddalena

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego artykułu!

Starałam się włożyć w niego całe moje serce, bo napisałam go z myślą o Tobie!

Jeżeli uważasz, że przydałby się jeszcze komuś innemu, zapraszam do udostępnienia. Będzie mi też miło jeżeli zostawisz swój komentarz tutaj na blogu, lub na Facebooku, na którym znajdziesz jeszcze więcej ciekawych treści!

Do bezpośredniego kontaktu zapraszam Cię przez e mail: wloskiwehikulczasu@gmail.com

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *