CODZIENNOŚĆ

Włoskie pranie i niezwykły płyn Felce Azzurra

Jeśli Włochy mogłyby być zapachem, to chyba jednym z pierwszych jaki przychodzi mi do głowy, byłby aromat świeżego prania. Świeżego…pomijając oczywiście katorgę suszenia go w okresie zimowym, o której wspominałam tutaj. Niepodważalnym faktem jest jednak to, że rozwieszone na łańcuchach pranie tworzy niezłą scenerię i wpisuje się nieodwracalnie w krajobraz Italii.

Sztuka na sznurach

Włosi wręcz słyną z teatralnie rozwieszonego na każdym kroku prania, praktycznie we wszystkich regionach. Gdziekolwiek byś się nie znalazł, tam wszędzie wiszą ogromne prześcieradła, koszule, koszulki, spodnie, a nawet wszelakiej maści majciochy. Nieczęsto zadawałam sobie pytanie: Czy Włosi robią to specjalnie? Czy dobierają kolory ciuchów, pościeli i ściereczek do elewacji budynków, panoramy, czy pory roku? Czy to może ze mną jest coś nie tak, bo zachwycam się wiszącymi na sznurach szmatami?

Klamerka, sznur i suszarka

Pranie we Włoszech rozwiesza się często w dość niebezpiecznych miejscach: nad ruchliwą ulicą, na dużych wysokościach, czy nawet nad weneckim kanałem. Przy tego typu operacji każda Włoszka niezwykle uważa na swoje klamerki, a także same ciuchy, żeby przypadkiem coś nie spadło dosłownie w otchłań zapomnienia. No i sznur – konkretny, na lata, nie jakiś tam byle jaki sznurek. W ogóle ich system przypomina mi trochę ten z dzieci z Bullerbyn, z tą różnicą, że nie przeciąga się po nich wiadomości, ale właśnie pranie.

Mam wrażenie, że sam proces wieszania ubrań, został wręcz skrupulatnie opracowany, przez mieszkańców Italii. Każdy z ciuchów zostaje dokładnie strzepnięty. Sprytny pomysł, bo potem tych rzeczy praktycznie nie trzeba nawet prasować. Przy upalnych miesiącach jest to niezwykle pomocne, ponieważ siłą rzeczy nad żelazkiem nie wytrzymasz dłużej niż 15 minut. Każde prześcieradło, ubranie itp., wieszane jest bezpośrednio przy krawędzi, aby uniknąć kumulowania się zbytnio poupychanych ubrań.

Suszarki we Włoszech to dość rzadko spotykany sprzęt, ponieważ mało kto suszy pranie w domu. W Italii występują raczej małe mieszkania, pozbawione wentylacji, ze względu na wysoką wilgotność na zewnątrz. W chłodniejszych porach roku, Włosi wyposażają się po prostu w suszarki elektryczne, albo szeroko rozmieszczone sznury na balkonach, a nierzadko w samych okiennicach.

Fenomen prześcieradła

Fenomen prześcieradła w Italii, ma związek z zupełnie innym słaniem łóżka, w tej części Europy. Kołdrę ubiera się jedynie na te najzimniejsze miesiące, albo w ogóle się tego nie robi. Na łóżku kładzione jest po prostu jedno prześcieradło, na nim drugie, a na samą górę często nieubrana kołdra lub koc. Stąd też to właśnie prześcieradło, spotkać można najczęściej na włoskich balkonach. W związku z tym unika się też ciężkich poszew na kołdry, które zdecydowanie trudniej jest wysuszyć.

Spotkania towarzyskie

Rozwieszanie prania we Włoszech to też prawdziwe spotkanie towarzyskie, w trakcie którego można również napić się małego espresso z sąsiadem. Ze względu na staranność wykonywania tej czynności, na włoskich balkonach spędza się często sporo czasu, umilając sobie tą przyziemną czynność, pogawędką ze znajomym.

Oznaka czystości i piękny zapach

Rozwieszone starannie pranie to też oznaka czystości i oczywiście piękny zapach, który roznosi się po włoskich uliczkach. Dodatkową kwestią jest też fakt, że nikomu ten widok jakoś specjalnie nie przeszkadza – wisi to wisi, cokolwiek by to nie było, goście nie goście, święta nie święta, czysto i wyprane musi być! Obecnie jednak w wielu apartamentowcach, wprowadzane są konkretne zasady, które dotyczą nie wieszania byle jak i byle gdzie. Wszędzie wiszące gacie i majty, są w wielu przypadkach po prostu nieestetyczne.

Felce Azzurra

Przetestowałam już chyba wszystkie produkty sławnej, włoskiej firmy Felce Azzurra. Nie ukrywam że najbardziej podoba mi się ich klasyczna odsłona (classico). Trudno ten zapach jakkolwiek opisać, ponieważ jego konkretne składniki nie są znane. Na pewno jest ich około 100 i pochodzą z różnych części świata! Podobnie jak z coca-colą...

Wszystkie kosmetyki tej marki sprzedawane są w błękitnych pojemnikach. To kolor, który utożsamiany jest ze spokojem i czystością. Na każdym opakowaniu znajduje się również symbol paproci, która symbolizuje pewną tajemnicę, a przede wszystkim wyjątkowość i niepowtarzalność.

No, ale na Wehikule nie obyłoby się też bez historii i sztuki…

Zapachy Felce Azzurra opracowywano już pod koniec XIX w., w firmie Paglierich, założonej w 1876 r., w miejscowości Alessandria (w regionie Piemont). Poszczególne zapachy tworzone były w trakcie wielu poprzedzających produkcję eksperymentów. Próbki zapachów powstały dzięki dogłębnie badanej esencji, każdego z nich. Miały pobudzać pozytywne wspomnienia i zapewniać dobre samopoczucie.

Istnieją również historyczne plakaty tego produktu. Oto jeden z nich, pochodzący z lat 50. XX w.:

Źródło: https://www.stilemargherita.it/wp-content/uploads/2017/08/PAGLIERI_Talco-FA-Boccasile-775×1024.jpg

Słowniczek dla zakupowiczów

Wszystkie zamieszone niżej screenshot-y pochodzą z włoskiej strony www.felceazzurra.it, którą skonsultować można również w języku angielskim. Poza typowymi produktami do prania, firma zajmuje się wytwarzaniem wszelkiego rodzaju kosmetyków do ciała. Gdybym kiedyś mogła zostać ambasadorką tej marki i zaangażować się w transport ich produktów do Polski, na pewno nie zastanawiałabym się nawet przez chwilę.

A teraz zapraszam do zapoznania się z Mini Słowniczkiem, który przyda się każdemu, kto zafascynowany jest pięknie pachnącymi, włoskimi produktami do prania. Polecam je jako świetną, przydatną i dodatkowo aromatyczną pamiątkę z wyprawy do Italii.

  • Ammorbidenti – płyny do płukania
  • ZAPACHY:
    • CLASSICO – klasyczny;
    • AMBRA E VANIGLIA – waniliowy;
    • LAVANDA E IRIS – lawendowy;
    • ROSA E FIORI DI LOTTO – kwiatowy (z nutą kwiatów róży i lotosu);
    • PURA FRESCHEZZA – kwiatowo-owocowy (z nutą zielonego jabłka i drewna cedru);
    • DOLCI COCCOLE – kwiatowo-waniliowy (z nutą kwiatów róży, jaśminu i wanilii);

  • Ammorbidenti concentrati – skoncentrowane płyny do płukania
  • ZAPACHY:
    • CLASSICO – klasyczny;
    • ARGAN E VANIGLIA – arganowo-waniliowy;
    • PURA FRESCHEZZA – kwiatowo-owocowy (z nutą zielonego jabłka i drewna cedru);
    • ORCHIDEA NERA E SETA – kwiatowo-owocowy (z nutą czarnego storczyku, cytrusów i owoców czerwonych);
    • COCCO E TIARÉ – kokosowy (z nutą drewna cedru, jaśminu i magnolii);
    • GIGLIO E MUSCHIO BIANCO – kwiatowy (z nutą wanilii, drewna sandałowego, kwiatów bzu, róży, lilii, jaśminu i kwiatów pomarańczy);
  • Detersivi – płyny do prania
  • RODZAJE:
    • CLASSICO – klasyczny;
    • ACTIVE COLOR – do kolorów;
    • SAPONE DI ALEPPO – zapach z nutami kwiatowymi i drzewnymi;
  • Profumi bucato – perfumy do prania w granulkach;
  • Sacchetti profumati – torebki do szafy;
  • Stiratura – produkty do prasowania (wody destylowane)
    • Appretto leggero – krochmal do prasowania;
    • Acqua da stiro profumante – perfumowana woda destylowana.

Pozdrawiam!

Maddalena

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego artykułu!

Starałam się włożyć w niego całe moje serce, bo napisałam go z myślą o Tobie!

Jeżeli uważasz, że przydałby się jeszcze komuś innemu, zapraszam do udostępnienia. Będzie mi też miło jeżeli zostawisz swój komentarz tutaj na blogu, lub na Facebooku, na którym znajdziesz jeszcze więcej ciekawych treści!

Do bezpośredniego kontaktu zapraszam Cię przez e mail: wloskiwehikulczasu@gmail.com

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *