NAJPIĘKNIEJSZE ZABYTKI

Muzea sztuki współczesnej – Mediolan

Z racji na nowoczesność Mediolanu i nieustanne podążanie za trendami, w moim przewodniku nie obyłoby się bez muzeów sztuki współczesnej.

Ekspozycje oprócz najlepszych dzieł XX i XXI w., proponują najbardziej innowacyjne rozwiązania w dzisiejszym muzealnictwie – od ciekawych architektonicznie brył instytucji, po nietuzinkowe instalacje, a nawet tarasy z widokiem na cały Mediolan!

Museo del Novecento

Muzeum XX wieku znajduje się w Palazzo dell’Arengario i w części pobliskiego Palazzo Reale. Pałac składa się z dwóch niemalże identycznych budynków, współgrających z Galerią Vittorio Emmanuele II. To stąd rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na fasadę mediolańskiej katedry! Jeżeli nie jesteś zwolennikiem sztuki najnowszej, wpadnij do Muzeum XX wieku chociażby z tego względu – gwarantuję niezapomniane wrażenia!

Wystawionych zostało tutaj około 400 prac, w różnych konfiguracjach. Na poszczególne piętra prowadzi kręta, przeszklona klatka schodowa, która idealnie wpisuje się w smukły charakter budynku. Autorami prezentowanych obrazów i rzeźb są np.: Giacomo Balla, Giorgio Morandi, Umberto Boccioni, Vasilij Kandinskij, Amadeo Modigliani, Giorgio de Chirico, Arturo Martini, Pablo Picasso, Lucio Fontana, Henri Mattise, czy Paul Klee.

ADRES

Piazza del Duomo 8

PRZYSTANEK METRA

DUOMO M1 M3

GODZINY OTWARCIA

Od wtorku do piątku w godzinach od 10:00 – 19:30

CENY BILETÓW

Normalny – 10 €

Ulgowy – 8 € (*Młodzież w wieku 18 – 25 lat, osoby powyżej 65 roku życia)

Specjalny ulgowy – 5 € (*Młodzież w wieku 13 – 18 lat)

Gratis – 0 € (*Dzieci do 12 roku życia)

MUZEUM W INTERNECIE

Oficjalna strona internetowa znajduje się tutaj. Stronę skonsultować można w języku włoskim i angielskim.

INSTAGRAM

FACEBOOK

Źródło
Źródło
Źródło

Fondazione Prada

Fondazione Prada to miejsce, które promuje przede wszystkim sztukę współczesną. Jej główna siedziba mieści się w budynku będącym dawną destylarnią, zbudowaną na początku XX w. Powstały kompleks to połączenie zabudowań starej industrii z trzema, nowymi gmachami. W rezultacie powstał kampus poindustrialnych i nowych przestrzeni, należących do wspólnoty mieszkańców Mediolanu, w którym poznawać można dzisiejszą sztukę i kulturę.

Odbywają się tutaj konferencje poświęcone współczesnym artystom, filozofii, projekty badawcze i inicjatywy z zakresu kina. Ponadto jest to instytucja, która stawia głównie na edukację, współpracując z kuratorami, artystami, architektami, ale też naukowcami, studentami, myślicielami i pisarzami dzisiejszych czasów.

Przy muzeum znajduje się również jedyna w swoim rodzaju Ristorante Torre i Bar Luce. Z tarasu restauracji rozciąga się niesamowity widok na panoramę miasta. Knajpa mieści się na szóstym piętrze budynku zaprojektowanego przez Rem Koolhaas w 2018 r. Bar to z kolei projekt amerykańskiego reżysera Wes Andersona z 2015 r. To miejsce nawiązujące do włoskich lat 50. i 60., w którym napić się można kawy w klimacie starego Mediolanu.

ADRES

L.go Isarco 2

PRZYSTANEK METRA

LODI/BRETA M3

GODZINY OTWARCIA

Tymczasowo zamknięte – AKTUALIZACJA NASTĄPI!

CENY BILETÓW

Ceny biletów zależną od wydarzenia/ wystawy. Można je łatwo skonsultować na stronie.

MUZEUM W INTERNECIE

Oficjalna strona muzeum znajduje się tutaj. Skonsultować ją można w języku włoskim i angielskim.

INSTAGRAM

FACEBOOK

Źródło
Źródło
Źródło
Źródło

MUDEC – Museo delle Culture

Projekt Muzeum Kultur powstał w latach 90. XX wieku, kiedy władze miasta Mediolan kupiły dawny obszar przemysłowy Ansaldo, aby wykorzystać go do prowadzenia działalności kulturalnej. Nieużywane fabryki, prawdziwe pomniki archeologii przemysłowej, zostały przekształcone w laboratoria, pracownie i nowe przestrzenie twórcze. Stworzono tam multidyscyplinarne centrum poświęcone różnym kulturom świata, w którym organizowanych jest wiele wystaw zbiorów antropologiczno-etnograficznych.

Do kolekcji muzeum należy aż 7000 dzieł sztuki, przedmiotów użytkowych, tkanin, instrumentów muzycznych ze wszystkich kontynentów. Powierzchnia składająca się z około 17 000 m², przeznaczona jest zarówno na wystawy stałe, jak i czasowe, a także laboratoria dla dzieci i młodzieży. Warto dodać, że na poszczególne piętra muzeum, prowadzi zaskakująca, modernistyczna, a zarazem monumentalna klatka schodowa, która przykuwa uwagę chyba każdego odwiedzającego!

ADRES

Via Tortona, 56

PRZYSTANEK METRA

PORTA GENOVA M2

GODZINY OTWARCIA

Od piątku do niedzieli 11-18

CENY BILETÓW

Normalny – 14 €

Ulgowy – 12 € (*Młodzież i studenci od 14 – 26 roku życia

Specjalny ulgowy – 8 € (*Dla dzieci 6 – 13 lat, a także w każdy WTOREK dla studentów)

Specjalny ulgowy – 5 € (* Dla dzieci 4 – 5 lat)

Gratis – 0 € (* Dla dzieci poniżej 4 roku życia)

Ceny mogą różnić się od konkretnego wydarzenia kulturalnego.

MUZEUM W INTERNECIE

Oficjalna strona muzeum znajduje się tutaj. Stronę skonsultować można w języku włoskim i angielskim.

INSTAGRAM

FACEBOOK

Źródło
Źródło

Triennale

Triennale di Milano mieszczące się w Palazzo dell’Arte, to międzynarodowa instytucja kulturalna, która organizuje wystawy, konferencje i wydarzenia poświęcone sztuce, projektowaniu, architekturze, modzie, kinie i komunikacji międzyludzkiej. Tworzy wystawy poświęcone sztuce współczesnej, architektom i projektantom o światowej i międzynarodowej sławie, znakomitym stylistom, którzy na stałe wpisali się w historię mody.

To też miejsce o niezwykłej lokalizacji, tuż przy Parco Sempione – największym i chyba najpiękniejszym parku Mediolanu. Przy muzeum znajduje się urocza kawiarnia Caffè Triennale, a także Caffè Giardino, w samym ogrodzie, upiększonym wieloma dziełami sztuki współczesnej. Natomiast na Tarasie Triennale zlokalizowana jest restauracja z widokiem na Park Sempione i sławną Torre Branca, stojącą tuż na obrzeżach zielonych płuc miasta.

ADRES

Viale Emilio Alemagna 6

PRZYSTANEK METRA

CADORNA M1

GODZINY OTWARCIA

Wtorek – 11:00 – 20:00

Środa – 11:00 – 20:00

Czartek – 11:00 – 21:30

Piątek – 11:00 – 21:30

CENY BILETÓW

Ceny biletów zależą od wydarzenia/wystawy. Można je łatwo skonsultować na stronie muzeum.

MUZEUM W INTERNECIE

Oficjalna strona muzeum znajduje się tutaj. Stronę skonsultować można w języku włoskim i angielskim.

INSTAGRAM

FACEBOOK

Źródło
Źródło
Źródło
Źródło
Źródło

PAC – Padiglione d’Arte Contemporanea

Pawilon Sztuki Współczesnej (PAC) to budynek znajdujący się w pięknym parku miejskim przy Porta Venezia, ośrodku skupiającym wiele innych muzeów z różnych dziedzin sztuki i kultury.

Obiekt stworzył mediolański architekt Ignazio Gardelli w latach 1951-1953, na podstawie projektu z 1949 roku. PAC to jedyna w swoim rodzaju przestrzeń publiczna sztuki najnowszej. To miejsce otwarte dla wszystkich, w którym można dzielić się współczesną kulturą poprzez sztukę.

Centrum organizuje i projektuje wystawy, które dotyczą włoskiej i międzynarodowej sceny artystycznej. Swoją działalność kieruje zarówno w stronę dorosłych, jak i dzieci. Współpracuje też z innymi instytucjami zajmującymi się sztuką współczesną.

ADRES

Via Palestro 14

PRZYSTANEK METRA

PALESTRO M1

GODZINY OTWARCIA

Wtorek 10:00 – 19:30

Środa 10:00 – 19:30

Czwartek 10:00 – 20:30

Piątek 10:00 – 19:30

CENY BILETÓW

Normalny – 8

Ulgowy – 6,5 (*Dla dzieci i młodzieży od 6 – 26 roku życia, dla osób powyżej 65 roku życia, opiekunowie osób niepełnosprawnych)

Ulgowy specjalny – 4 (*Dla wszystkich w każdy czwartek od godziny 18:00)

Gratis – 0 (*Dla dzieci poniżej 6 roku życia, dla osób niepełnosprawnych)

MUZEUM W INTERNECIE

Oficjalna strona muzeum znajduje się tutaj. Skonsultować ją można w języku włoskim i angielskim.

INSTAGRAM

FACEBOOK

Źródło
Źródło

Pirelli Hangar Bicocca

Pirelli Hangar Bicocca to fundacja non-profit, która powstała w Mediolanie w 2004 roku. Jej siedziba mieści się na terenie zaadoptowanego, dawnego zakładu przemysłowego, który kiedyś produkował lokomotywy. Składa się aż z 15 000 m² powierzchni i jest jedną z największych przestrzeni wystawienniczych w Europie

Promuje przede wszystkim sztukę współczesną artystów włoskich i międzynarodowych. Każda wystawa idealnie współgra z architekturą budynku.

Obejmuje teren przeznaczony pod działalność publiczną i edukacyjną oraz trzy przestrzenie wystawiennicze, charakteryzujące się widoczną obecnością oryginalnych elementów architektonicznych ubiegłego wieku. To tutaj wystawiane jest słynne stałe dzieło Anselma Kiefera, I Sette Palazzi Celesti (,,Siedem Niebiańskich Pałaców”) z 2004-2015, które uczyniło Hangar Bicocca prawdziwym, mediolańskim sercem sztuki współczesnej.

ADRES

Via Chiese, 2

PRZYSTANEK METRA

SESTO MARELLI/ VILLA S. GIOVANNI M1

GODZINY OTWARCIA

Od środy do piątku 10:30 – 20:30

MUZEUM W INTERNECIE

Oficjalna strona muzeum znajduje się tutaj. Skonsultować ją można w języku włoskim i angielskim.

INSTAGRAM

FACEBOOK

Źródło
Źródło

Armani Silos

Armani Silos to mediolańska przestrzeń wystawiennicza, która przedstawia działalność i niezwykłe doświadczenie zawodowe Giorgio Armani – sławnego na cały świat, włoskiego stylisty.

Otwarto ją w 2015 r. w budynku z 1950 r., w którym znajdował się kiedyś magazyn zboża dużego międzynarodowego koncernu przemysłowego. Zaadaptowano go według projektu samego Armaniego, który skrupulatnie śledził prace nad własnym muzeum. Przestrzeń wystawiennicza to aż 4500 m² i składa się z czterech poziomów.

Prezentowane eksponaty są namacalnym świadectwem aż 40 lat pracy projektanta i obejmują około 600 sukienek, 200 akcesoriów z kolekcji Giorgio Armani, począwszy od roku 1980, do dziś. Zbiór jest podzielony według niektórych tematów, które inspirowały i twórczą pracę projektanta.

ADRES

Via Bergognone 40

PRZYSTANEK METRA

PORTA GENOVA M2

GODZINY OTWARCIA

Obecnie zamknięte – AKTUALIZACJA NASTĄPI!

Standardowe godziny otwarcia 11:00 – 19:00

CENY BILETÓW

Koszt wizyty to 15 , z wyjątkiem wyjątkowych wydarzeń, których bilet wstępu jest droższy.

MUZEUM W INTERNECIE

Oficjalna strona muzeum znajduje się tutaj. Stronę skonsultować można w języku angielskim, włoskim, niemieckim, hiszpańskim, francuskim, rosyjskim, chińskim i japońskim.

INSTAGRAM

FACEBOOK

Źródło
Źródło

Fabbrica del Vapore

Fabbrica del Vapore to miejsce zarządzane głównie przez młodzież. Składa się z kilku ogromnych pomieszczeń, ale też obszernego placu pod gołym niebem, w których organizowane są wystawy i wydarzenia kulturalne.

Cała powierzchnia to około 30 tys. m² (14 tys. m² powierzchni użytkowej na realizację projektów stowarzyszeń mieszkańców i 7 tys. m² przeznaczonych na wystawy czasowe, warsztaty i inne wydarzenia performatywne, a także bar dostępny dla firm i na imprezy prywatne).

Obiekt znajduje się na terenie dawnej fabryki, powstałej w 1899 r. Ditta Carminati, Toselli & C., w której zajmowano się budową i naprawą elementów potrzebnych do konstruowania komunikacji miejskiej (tramwajów, torów itp.).

To przestrzeń przeznaczona dla młodych artystów i miłośników piękna wielu dziedzin, w zakresie sztuk plastycznych, performatywnych, wizualnych, audiowizualnych, multimedialnych itp. Skupia się nie tylko na samym artyście, ale i na odbiorcy, który ma możliwość zgłębiać tajniki najnowocześniejszych procesów twórczych.

Ponadto to tutaj zorganizowano m. in. wystawę inspirowaną Harrym Potterem, która prezentowana była w całej Europie!

ADRES

Via Giulio Cesare Procaccini 4

PRZYSTANEK METRA

MONUMENTALE M5

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek – niedziela 9:30 – 19:30

CENY BILETÓW

MUZEUM W INTERNECIE

Oficjalna strona muzeum znajduje się tutaj. Skonsultować ją można w języku włoskim, angielskim, arabskim, chińskim, francuskim, japońskim, greckim, rosyjskim, hiszpańskim i niemieckim.

FACEBOOK

Źródło
Źródło

Teatro degli Arcimboli

Teatro degli Arcimboldi to miejsce, w którym odbywają się nie tylko spektakle teatralne, ale też wystawy multimedialne i inne wydarzenia kulturalne. Do tego typu przedsięwzięć należy chociażby Claude Monet The Immersive Experience. Dzięki innowacyjnemu systemowi projekcji mappingu 3D, zwiedzający wchodził do obrazów sławnego francuskiego malarza, prezentowanych na ogromnych ekranach.

To tutaj odbyła się również wystawa Unknown Street Art Exhibition Banksy Blu, analizująca świat street artu i jego popularnych na całym świecie bohaterów – kontrowersyjnych artystów XX i XXI wieku.

ADRES

Viale dell’Innovazione 20

PRZYSTANEK METRA

BICOCCA M5

GODZINY OTWARCIA

Od wtorku – piątku 10:00 – 18:00

Sobota i niedziela 10:00 – 19:00

CENY BILETÓW

Ceny biletów zależą od konkretnej wystawy.

Normalny – 14-15

Ulgowy – 12-13

Dzieci do lat 3 – 0

Bilety zakupić można na miejscu, wysyłając e-mail lub przez stronę ticketone.it.

MUZEUM W INTERNECIE

Oficjalna strona muzeum znajduje się tutaj. Stronę skonsultować można w języku włoskim.

FACEBOOK

INSTAGRAM

Źródło
Źródło
Źródło
Źrodło

W cyklu tym znajdziesz też:

Pozdrawiam!

Maddalena

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego artykułu!

Starałam się włożyć w niego całe moje serce, bo napisałam go z myślą o Tobie!

Jeżeli uważasz, że przydałby się jeszcze komuś innemu, zapraszam do udostępnienia. Będzie mi też miło jeżeli zostawisz swój komentarz tutaj na blogu, lub na Facebooku i Instagramie, na których znajdziesz jeszcze więcej ciekawych treści!

Do bezpośredniego kontaktu zapraszam Cię przez e mail: wloskiwehikulczasu@gmail.com

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *