NAJPIĘKNIEJSZE ZABYTKI

Muzea sztuki dawnej – Mediolan

Czasy pandemii utrudniły pracę wielu instytucji i doprowadziły do kryzysu, również w muzeach i galeriach sztuki. W celu wsparcia tych miejsc, postanowiłam przygotować pewne zestawienie, zarówno najpopularniejszy, ale też najbardziej niestandardowych muzeów Mediolanu.

W salach ekspozycyjnych przez cały okres pandemii, należało utrzymywać odpowiednią temperaturę powietrza, jak i wilgotność, po to, aby zapewnić jak najlepsze warunki konserwacji artefaktów. Tym samym generowano regularne koszty, bez żadnego przychodu.

Mój skondensowany w kilku artykułach przewodnik, z biegiem czasu ulegnie aktualizacji, do momentu aż sytuacja się ustabilizuje i muzea otwarte będą na podobnych zasadach, jak sprzed kwarantanny.

Ułatwi on poruszanie się i korzystanie z tych miejsc, każdemu kto rządny jest piękna, w tym jakże przepełnionym sztuką mieście. Poza wystawami, zapierającymi dech w piersiach wnętrzami, znajdziecie w nim kilka wskazówek dotyczących tego na co szczególnie zwrócić uwagę, a nawet gdzie wypić małe espresso!

Zaczynamy od muzeów sztuki dawnej…

Castello Sforzesco

Castello Sforzesco, czyli zamek Sforzów, to jedno z serc miasta, które nie jest tylko i wyłącznie zabytkiem przywołującym historię sławnych panów Mediolanu. Mieści się w nim wiele kolekcji z różnych dziedzin nauki i historii sztuki. Wydaje mi się, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie – do koloru do wyboru!

Osobiście najbardziej lubię wystawę nietuzinkowych mebli z drewna, marmuru, z dodatkami wielu kamieni szlachetnych, masy perłowej i kości słoniowej. Serce skradła mi również kameralna Biblioteka Sztuki zamku, do której z chęcią zawsze powracam.

Muzea jakie mieszczą się na terenie Castello Sforzesco to:

 • Museo Pietà Rondanini – ze sławną, nieukończoną rzeźbą Pieta, autorstwa Michała Anioła
 • Museo d’Arte Antica Muzeum Sztuki Antycznej
 • Sala delle Asse Leonardo da Vinci – część muzeum poświęcona twórczości Leonardo da Vinci
 • Pinacoteca – wystawa malarstwa
 • Museo dei Mobili e delle Sculture Lignee – Muzeum Mebli i Rzeźby w Drewnie
 • Museo delle Arti Decorative – Muzeum Sztuk Dekoracyjnych (np. ceramiki itp.)
 • Museo degli Strumenti Musicali – Muzeum Instrumentów Muzycznych
 • Museo Arecheologico – sezione Preistoria e Protostoria – Muzeum Archeologiczne – sekcja Prehistorii i Protohistorii
 • Museo Archeologico – sezione Egizia – Muzeum Archeologiczne – sekcja Egipt
 • Raccolta delle Stampe Bertarelli – Zbiór Wydruków Bertarelli (plakatów z epoki itp.)

ADRES

Piazza Castello

PRZYSTANEK METRA

Cairoli M1

GODZINY OTWARCIA

Teren dziedzińca zamku otwarty jest od 7:00 – 19:30

Muzea – od wtorku do piątku 10:00 – 17:30

CENY BILETÓW

Cena od każdej wystawy:

Normalny – 5 €

Ulgowy – 3 € (* Dzieci i młodzież od 18 – 25 roku życia, studenci, osoby powyżej 65 roku życia)

Gratis – 0 (*Dzieci i młodzież do 18 roku życia, dla wszystkich w każdy pierwszy i trzeci wtorek miesiąca od godziny 14:00)

MUZEUM W INTERNECIE

Oficjalna strona muzeum znajduje się tutaj. Skonsultować ją można w języku włoskim i angielskim.

INSTAGRAM

FACEBOOK

Źródło
Źródło

GAM – Galleria d’Arte Moderna

GAM – Galleria d’Arte Moderna to najważniejsza lombardzka kolekcja dzieł XIX-wiecznych. Znajduje się w dostojnej Willi Królewskiej, która w 1920 r. została sprzedana przez państwo Gminie Mediolan. To w niej stworzono prawdziwą galerię dzieł sztuki. Jej przepiękne wnętrza z marmurowymi posadzkami, kryształowymi żyrandolami, lustrami i eleganckimi kominkami, tworzą niezwykłą atmosferę dawnej epoki. Przez idealnie wkomponowane, jedwabne zasłony zajrzeć można też do pięknego, przynależącego do galerii parku.

Villa Belgiojoso, w której znajduje się muzeum, jest jednym z architektonicznych arcydzieł neoklasycyzmu w Mediolanie. Zbudowano ją w latach 1790-1796 jako rezydencję hrabiego Ludovico Barbiano di Belgiojoso. Została zaprojektowana z naciskiem na elegancję i funkcjonalność przez austriackiego architekta Leopoldo Pollacka, współpracownika najwybitniejszego przedstawiciela lombardzkiego neoklasycyzmu, Giuseppe Piermariniego. Przez pewien okres była też rezydencją Napoleona Bonaparte, który miał zostać prezydentem nowej Republiki Włoskiej, ze stolicą Mediolan.

Wśród obrazów wystawianych w muzeum znajdują się dzieła malarzy takich jak: Francesco Hayez, Giacomo Balla, Umberto Boccioni, Pablo Picasso, Paul Gauguin, Vincent van Gogh i Édouard Manet. Natomiast wśród autorów najpiękniejszych rzeźb znaleźli się Bertel Thorvaldsen, czy Antonio Canova.

Przy muzeum znajduje się również niezwykle klimatyczna kawiarenka, pełna botanicznej roślinności i stylizowanych mebli LùBar, w której z całego serca polecam wypić poranne cappuccino!

ADRES

Via Palestro 16

PRZYSTANEK METRA

PALESTRO M1

GODZINY OTWARCIA

Od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00 – 17.30

CENY BILETÓW

Normalny – 5 €

Ulgowy – 3 € (*Dla studentów, młodzieży w wieku od 18-25 lat, dla osób powyżej 65 roku życia)

Gratis – 0 € (*Dla dzieci do 18 roku życia, w pierwszy i trzeci wtorek miesiąca od godziny 14.00)

MUZEUM W INTERNECIE

Oficjalna strona muzeum znajduje się tutaj. Skonsultować ją można w języku włoskim i angielskim.

INSTAGRAM

FACEBOOK

Pinacoteca di Brera

Pinacoteca di Brera to narodowa galeria sztuki dawnej, ale też współczesnej, mieszcząca się w budynku o tej samej nazwie. Przy muzeum znajduje się specjalistyczna biblioteka, a sławna Accademia di Belle Arti di Brera, z przepięknym dziedzińcem, na której od XVIII w. kształcą się jedni z najwybitniejszych artystów Italii, przyciąga każdego miłośnika sztuki.

Muzeum prezentuje jedną z najbardziej znanych kolekcji obrazów we Włoszech, specjalizującą się w malarstwie weneckim i lombardzkim, z ważnymi dziełami z innych szkół. Ponadto, dzięki darowiznom, oferuje program wystaw obejmujący okres od prehistorii po sztukę współczesną, z arcydziełami artystów XX wieku.

Cechą charakterystyczną Brery, odróżniającą ją od innych włoskich muzeów, jest obecność wielkich dzieł z różnych szkół: lombardzkiej, toskańskiej i środkowej Italii, Wenecji Euganejskiej oraz ważnych obrazów szkoły flamandzkiej. Wynika to z charakteru nadanego muzeum od czasów napoleońskich, kiedy zostało pomyślane jako miejsce reprezentatywne (podobnie jak Luwr) dla całej włoskiej sztuki każdej epoki i regionu, przyjmując dzieła pochodzące z kościołów i klasztorów.

Do najwybitniejszych autorów dzieł wyeksponowanych w Pinakotece należą: Andrea Mantegna, Piero della Francesca, Caravaggio, Giovanni Bellini, Luca Signorelli, Raffaello, Francesco Hayez, Donato Bramante, Paolo Veronese, czy Tintoretto.

ADRES

Via Brera 28

PRZYSTANEK METRA

MONTENAPOLEONE/ TURATI/ LANZA M3 M2

GODZINY OTWARCIA

Od wtorku do piątku w godzinach od 9:30 – 18:30

CENY BILETÓW

Obecnie wstęp na wystawę jest zupełnie DARMOWY! Wystarczy tylko zarezerwować bilety on-line.

MUZEUM W INTERNECIE

Oficjalna strona muzeum znajduje się tutaj. Stronę skonslutować można w języku włoskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, chińskim i rosyjski.

INSTAGRAM

FACEBOOK

Źródło
Źródło

Pinacoteca Ambrosiana

Pinacoteca Ambrosiana założona została w 1618 roku, kiedy to kardynał Federico Borromeo przekazał swoją kolekcję obrazów, rzeźb i rysunków Bibliotece Ambrosiana.

Na wystawie podzielonej na 24 sale podziwiać można prace samego Leonarda da Vinci, Caravaggio, Raffaella, Botticelliego, czy Jana Brughela. Oprócz dzieł renesansu, w zbiorach muzeum znajdują się dzieła lombardzkich autorów od XVII-XX wieku. Na ekspozycji zobaczyć można również rękawiczki noszone przez samego Napoleona w Waterloo, czy etui z kosmykiem włosów Lukrecji Borgia!

Przy muzeum znajduje się też powstała wcześniej Biblioteka Ambrosiana, założona przez kardynała Federico Borromeo w 1607 r. i zainaugurowana w 1609 r. Była jedną z pierwszych, które umożliwiały dostęp każdemu, kto umiał czytać i pisać. Kardynał Federico chciał, żeby była ona wielokulturowa i nastawiona na dialog ludzi różnych wyzwań. Zawiera swoiste bogactwo tekstów dotyczących filozofii, teologii chrześcijańskiej i innych religii (głównie islamu i judaizmu), różnych lektur z wielu epok, które pozwalają na dogłębne badania współczesnych naukowców.

ADRES

Piazza Pio XI 2

PRZYSTANEK METRA

MISSORI M3

GODZINY OTWARCIA

Obecnie zamknięta – AKTUALIZACJA NASTĄPI!

CENY BILETÓW

Normalny – 15 €

Ulgowy – 10 € (* Dzieci poniżej 18 roku życia, osoby powyżej 65 roku życia)

Gratis – 0 € (*Dzieci poniżej 14 roku życia w towarzystwie przynajmniej jednego dorosłego)

MUZEUM W INTERNECIE

Oficjalna strona muzeum znajduje się tutaj. Stronę skonsultować można w języku włoskim i angielskim.

INSTAGRAM

FACEBOOK

Źródło
Źródło

Civico Museo Archeologico

Miejskie Muzeum Archeologiczne otwarte zostało w 1862 r., w którego kolekcję wchodziły zbiory około 500 eksponatów z Accademia di Brera. Należała do spadkobierców malarza Giuseppe Bossiego, sekretarza Akademii, który zbierał wiele znalezisk archeologicznych, z wykopalisk prowadzonych na terenie ulic, kościołów i domów prywatnych Mediolanu. Zbiór obejmował też znaleziska greckie, etruskie, egipskie, a także przedmioty średniowieczne i renesansowe.

Na przestrzeni lat muzeum wielokrotnie zmieniało swoją siedzibę, a od 1965 r. przeniesiono je do zabytkowego klasztoru S. Maurizio, zaraz po ukończeniu renowacji kompleksu, mocno zbombardowanego w czasie II wojny światowej. Z biegiem lat zbiory były stopniowo wzbogacane o darowizny, depozyty od państwa i regionu Lombardii oraz zakupy.

Muzeum znajduje się również na szlaku obiektów pochodzących z okresu, kiedy to Mediolan był stolicą Imperium Rzymskiego, o którym poczytać możecie tutaj. Ponadto muzeum znajduje się w dzielnicy, w której zobaczyć można prawdziwe, starożytne ruiny m. in. pałacu imperialnego, antycznego cyrku, czy rzymskiego amfiteatru.

ADRES

Corso Magenta 15

PRZYSTANEK METRA

CAIROLI M1

GODZINY OTWARCIA

Od wtorku do piątku w godzinach od 10.00 do 17.30.

CENY BILETÓW

Normalny – 5 €

Ulgowy – 3 € (*Dla studentów, osób powyżej 65 roku życia)

Gratis – 0 € (*W pierwszy i trzeci wtorek miesiąca od godziny 14:00, we wszystkie pozostałe dni dla dzieci do 18 roku życia, niepełnosprawnych i ich opiekunów)

MUZEUM W INTERNECIE

Oficjalna strona muzeum znajduje się tutaj. Stronę skonsultować można w języku: włoskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim, francuskim, hiszpańskim, arabskim, japońskim, greckim.

INSTAGRAM

FACEBOOK

Źródło
Źródło

Palazzo Morando – museo del risorgimento e della moda

Palazzo Morando to nie tylko jedyne w swoim rodzaju muzeum kostiumu, malarstwa i rzeźby, ale też pałac warty odwiedzenia ze względu na jego jedyne w swoim rodzaju XVIII-wieczne wnętrza. Obiekt ten zamieszkiwany był przez wiele szlacheckich rodzin Mediolanu i do dzisiaj podziwiać można jego świetność, chociażby w stropach ze starannie malowanymi kasetonami, meblach, ceramice, marmurowych posadzkach i stiukowych dekoracjach.

ADRES

Via Sant’Andrea 6

PRZYSTANEK METRA

MONTENAPOLEONE/ PALESTRO M3 M1

GODZINY OTWARCIA

Obecnie zamknięte – AKTUALIZACJA NASTĄPI!

CENY BILETÓW

Wejście do muzeów jest zupełnie DARMOWE!

MUZEUM W INTERNECIE

Oficjalna strona muzeum znajduje się tutaj. Stronę skonsultować można w języku włoskim.

INSTAGRAM

FACEBOOK

Źródło
Źródło
Źródło
Źródło

Museo Teatrale alla Scala

Museo Teatrale alla Scala to jedyne w swoim rodzaju muzeum znajdujące się przy sławnym na cały świat, mediolańskim teatrze. To też alternatywna dla osób, które chcą zobaczyć wnętrza teatru, bez konieczności uczestnictwa w spektaklu. Swoją drogą niektóre wejściówki na tutejsze przedstawienia można zakupić za grosze, ale to już temat na kolejny artykuł!

Przy zwiedzaniu tych nietuzinkowych wnętrz, podziwiać można nie tylko eksponaty związane z teatrem, ale też scenę, widownię i salę balową teatru, z ogromnymi kryształowymi żyrandolami i lustrami, a także popiersiami sławnych postaci związanych z Alla Scala.

Historię powstania samej kolekcji przytoczę tutaj:

1 maja 1911 r. antykwariusz Jules Sambon wystawił na licytację swoją prestiżową kolekcję przedmiotów związanych ze światem teatru. Rok wcześniej na widowni Teatro alla Scala siedziały najwybitniejsze postaci Mediolanu. Wśród nich kompozytor Arrigo Boito, artysta Lodovico Pogliaghi i dyrektor Galerii Sztuki Brera Ettore Modigliani. To wtedy narodził się pomysł na otworzenie muzeum, a kolekcja Sambon miała być jego idealnym punktem wyjścia. Warto dodać, że zbiory Julesa kosztowały aż 450000 lir!

Z jednej strony państwo włoskie zaoferowało swoją pomoc, z drugiej 50 osób prywatnych zorganizowało zbiórkę na zakup obiektów. Niestety Sambon odrzucił ofertę, ponieważ jego kolekcją zainteresował się J.P. Morgan, jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Jednakże wbrew wszystkiemu, mediolańskiej trójcy udało się przekonać potentata do rezygnacji z zakupu, dzięki prestiżowi Teatro alla Scala na świecie. Niecałe dwa lata później, w pomieszczeniach dawnego kasyna Ricordi, dzięki tej kolekcji zostało otwarte Muzeum Teatralne alla Scala.

ADRES

Largo Antonio Ghiringhelli 1

PRZYSTANEK METRA

DUOMO/ MONTENAPOLEONE M1 M3

GODZINY OTWARCIA

Od poniedziałku do soboty od 9:00 – 17:30

CENY BILETÓW

Normalny – 12 €

Ulgowy – 9 € (*Studenci)

Ulgowy specjalny – 6 € (*Grupy min. 15 osób, uczniowie powyżej 12 lat, osoby powyżej 65 roku życia)

Szkoły – 3,50 €

Gratis – 0 € (*Dzieci poniżej 12 lat, niepełnosprawni, przewodnicy)

MUZEUM W INTERNECIE

Oficjalna strona muzeum znajduje się tutaj. Stronę skonsultować można w języku włoskim, angielskim, rosyjskim, hiszpańskim, niemieckim, francuskim i chińskim.

INSTAGRAM

FACEBOOK

Źródło

Museo del Duomo – Muzeum Katedralne

Museo del Duomo to obowiązkowy punkt zaraz po zwiedzaniu mediolańskiej świątyni. Znajduje się w pobliskim Palazzo Reale, do którego rzut beretem od katedry. To bardzo zaciszne i kameralne miejsce, w którym podziwiać można z bliska posągi, witraże, gobeliny, modele architektoniczne i obrazy, które niegdyś zdobiły wnętrza katedry.

Przestrzenie muzealne stanowią też jedyne w swoim rodzaju schronienie dla delikatnych dzieł sztuki, które wystawiane w zimnych i wilgotnych wnętrzach kościoła, prawdopodobnie uległyby zniszczeniu. Należą do nich również architektoniczne, marmurowe elementy dekoracyjne, które na przestrzeni lat, e względu na działania atmosferyczne, ulegały destrukcji.

ADRES

Piazza del Duomo 12

PRZYSTANEK METRA

DUOMO M1 M3

GODZINY OTWARCIA

Od środy do poniedziałku w godzinach 10:00-18:00.

CENY BILETÓW

Pojedyncze bilety do muzeum zakupić można stacjonarnie w biurze znajdującym się przy katedrze, ale też on-line, przez stronę internetową. Koszt jednorazowego biletu to 5 € normalny i jedyne 2 € ulgowy.

Osobiście polecam jednak skorzystać z biletu łączonego, który kosztuje 15 € normalny i 7 € ulgowy. Zniżki obowiązują dla dzieci od 6-18 lat, natomiast dzieci do lat 5 nie muszą wykupywać wstępu. Z takim karnetem zwiedzić można nie tylko samą wystawę, ale też:

 • Wnętrze katedry
 • Podziemia świątyni z ruinami kościoła wczesnochrześcijańskiego pw. Św. Tekli
 • Kościół św. Gottarda
 • Tarasy katedry (*piesza wspinaczka)

MUZEUM W INTERNECIE

Oficjalna strona muzeum znajduje się tutaj.

INSTAGRAM

FACEBOOK

Źródło
Źródło

W cyklu tym znajdziesz też:

Pozdrawiam!

Maddalena

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego artykułu!

Starałam się włożyć w niego całe moje serce, bo napisałam go z myślą o Tobie!

Jeżeli uważasz, że przydałby się jeszcze komuś innemu, zapraszam do udostępnienia. Będzie mi też miło jeżeli zostawisz swój komentarz tutaj na blogu, lub na Facebooku, na którym znajdziesz jeszcze więcej ciekawych treści!

Do bezpośredniego kontaktu zapraszam Cię przez e mail: wloskiwehikulczasu@gmail.com

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *