PODRÓŻE Z WEHIKUŁEM CZASU

Sabbioneta – idealne miasto renesansu

Wśród najpiękniejszych, lombardzkich miasteczek z pewnością wyróżnia się Sabbioneta. Położona w samym sercu Doliny Padu, jest idealnym miejscem na weekend poświęcony sztuce i kulturze. Dodatkowo perfekcyjnie uzupełnia wizytę w oddalonej około trzydzieści kilometrów Mantui. Zwiedzić ją można praktycznie pieszo, delektując się jedyną w swoim rodzaju architekturą i duchem 500-letniej historii.

Nazywana jest miastem idealnym, które w 1554 r. Gonzagowie przebudowali według kanonów renesansowych, zachowując proporcje i harmonię przywołane bezpośrednio przez Leonarda da Vinci. Z urbanistycznego punktu widzenia miasto ma kształt sześciokątnej gwiazdy i jest otoczone imponującymi murami, do których prowadzą dwie bramy: najstarsza Porta Vittoria na zachodzie i Porta Imperiale, która otwiera miasto w kierunku wschodnim.

W 2008 r. wraz z Mantuą wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

RADA: Decydując się na zwiedzanie miast Mantova i Sabbioneta koniecznie zdecydujcie się na zakup karnetu, który umożliwia wejście do prawie wszystkich atrakcji w obu miastach (koszt 20 €), klikając tutaj.

1. Chiesa di San Rocco

Kościół pw. Św. Rocco został zbudowany w połowie XVI w. z jedną nawą i bocznymi kaplicami. Pod koniec XVIII wieku jego wnętrze ozdobił freskami malarz Giovanni Morini da Viadana. Obecnie dekonsekrowana świątynia stała się swoistą galerią, która skupia obrazy i rzeźby sztuki sakralnej.

2. Synagoga

W miejscowości oprócz dużej grupy kościołów katolickich, odwiedzić można również synagogę. To już w XVI-wiecznym istniała tutaj niewielka gmina żydowska. Żydzi z Sabbionety zajmowali się głównie handlem lub zatrudniani byli w ważnej drukarni założonej w połowie XVI w. W tym małym miasteczku stworzyli prawdziwą dzielnicę żydowską, której atmosferę poczuć można do dzisiaj.

Praktycznie niewidoczna z zewnątrz, ale bogato zdobiona wewnątrz, neoklasycystyczna synagoga, zbudowana została w 1824 roku. Obecnie otwarta jest dla zwiedzających, którzy mogą również podziwiać ekspozycję żydowskich obiektów sakralnych.

3. Piazza Ducale i jego kościoły

Na Piazza Ducale znajduje się pałac książęcy – świadectwo władzy świeckiej i kościół Santa Maria Annunziata – symbol władzy religijnej.

Pałac Dożów był polityczną i administracyjną siedzibą księcia Vespasiano Gonzagi, a jego elegancka fasada sugeruje, jakie musiały być bogactwa jego wnętrz. Dziś pałac jest pozbawiony wyposażenia, ale można oglądać w nim cztery ogromne posągi konne, jedyne ocalałe z pożaru, który strawił sześć innych, przedstawiające Wespazjana i jego przodków umieszczone w Sala delle Aquile oraz wspaniałe drewniane, kasetonowe stropy.

Pozostając na Piazza Ducale, z pewnością warto odwiedzić kościół Santa Maria Annunziata, zarówno prosty z zewnątrz, jak i bogaty w środku. Jego nawa składająca się z 12 kolumn prowadzi do ołtarza, po prawej stronie którego znajduje się piękna kaplica Najświętszego Sakramentu.

Tuż za Pałacem Dożów znajduje się surowy kościół pw. Beata Vergine Incoronata, w którym mieści się mauzoleum nagrobne księcia i Złote Runo, klejnot będący najwyższym zaszczytem przyznawanym przez ród Habsburgów postaciom, które chcieli uhonorować. Z zewnątrz kościół wygląda wręcz jak forteca, podczas gdy w środku uwalnia niezwykłą elegancję dzięki monumentalnej kopule i XVIII-wiecznym dekoracjom.

4. Teatr all’Antica / Teatro Olimpico

Wspaniały Teatr all’Antica to prawdziwy rodzynek na mapie Sabionetty. Zbudowany przez architekta Vincenzo Scamozzi (rywala Palladio), w latach 1588-1590, jest niesamowitym nawiązaniem nawiązującym do sztuki klasycznej, tak drogiej Vespasiano.

Jego widownia zbudowana jest na planie półkola, ubrana w serię mitologicznych posągów i kolumn korynckich, za którymi w fałszywych niszach pojawiają się wizerunki cesarzy rzymskich. Jedyna w swoim rodzaju perspektywa audytorium sprawia, że to jedna z najpiękniejszych scenerii, jakie kiedykolwiek widziałam. Zdecydowanie pozostawia w cieniu samą scenę teatru, która przedstawia miasto Sabbioneta, również autorstwa Scamozziego.

5. Palazzo Giardino

Znajdujący się na Piazza d’Armi, majestatyczny Palazzo Giardino, znany również jako Kasyno, był miejscem poświęconym rozrywce, w którym książę Vespasiano przyjmował i zabawiał swoich gości. W jego wnętrzach znajdują się freski o rzadkiej urodzie, poświęcone w dużej mierze rzymskim bogom. Na pierwszym piętrze pałacu podziwiać można jedyną w swoim rodzaju galerię stworzoną, by pomieścić kolekcję starożytnych posągów i trofeów. Urzekający perspektywą 96-metrowy korytarz, jeden z najdłuższych galerii w całych Włoszech, zaraz po Uffizi, to obowiązkowy punkt na mapie Sabbionety.

6. Antykwariat dal Conte

Antykwariat dal Conte to frajda dla każdego miłośnika sztuki, historii i starych rzeczy. Na pewno skradnie serce zwolennikom baśni, fantazji i nietuzinkowych wnętrz. Gigantyczny antykwariat składający się z kilkupiętrowego pałacu oferuje zabytkowe meble, obrazy, rzeźby, jedyne w swoim rodzaju dodatki, bibeloty, a w chłodne dni na parterze budynku rozpalany jest starodawny kominek, którego dym otula jakże magiczną scenerię. Bajka, sen i niedowierzanie… Mogłabym spędzać w nim całe dnie!

Pozdrawiam!

Maddalena

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego artykułu!

Starałam się włożyć w niego całe moje serce, bo napisałam go z myślą o Tobie!

Jeżeli uważasz, że przydałby się jeszcze komuś innemu, zapraszam do udostępnienia. Będzie mi też miło jeżeli zostawisz swój komentarz tutaj na blogu, lub na Facebooku, czy Instagramie, na których znajdziesz jeszcze więcej ciekawych treści!

Do bezpośredniego kontaktu zapraszam Cię przez e mail: wloskiwehikulczasu@gmail.com

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *