CODZIENNOŚĆ

5 popularnych programów telewizyjnych, które przeniosą Cię do Włoch

Nie możemy podróżować, ale mamy za to technologię, która niezmiernie ułatwia nam życie. Wojaże palcem po mapie, z nosem przyklejonym do ekranu, to obecnie chyba jedyna opcja wirtualnej wyprawy.

O filmach z Półwyspem Apenińskim w tle, powstało już chyba wiele wpisów na innych blogach. Dlatego postanowiłam stworzyć ranking kilku popularnych programów rozrywkowych, które gwarantuję przeniosą Was do słonecznej Italii. Pozwolą Wam podszkolić język, a także poznać kulturę, geografię i kuchnię Włoch.

A teraz siadajcie przed telewizory i zaczynajcie snuć nowe plany na wakacyjne wypady, bo marzyć nam jeszcze nikt nie zabronił!

Meraviglie – La penisola dei tesori

Meraviglie – La penisola dei tesori – w j. polskim ,,Cuda – Półwysep skarbów” to chyba mój ulubiony, włoski program telewizyjny. Od 2018 r. prowadzi go Alberto Angela paleontolog, prezenter telewizyjny i dziennikarz, który jak bajkopisarz, opowiada o najmniejszych zakamarkach Półwyspu Apenińskiego.

Wciska w fotel dosłownie każdego, kto szaleje za włoską sztuką, architekturą i przyrodą Italii. Wszystkie odcinki są bardzo zróżnicowane, ponieważ w każdym epizodzie Alberto zaprowadzi Was do różnych regionów Włoch. W trakcie oglądania podziwiać można włoskie zabytki, muzea, niesamowite panoramy gór, morza i wyspy. Serwuje on niezłą dawkę historii i szeroko pojętego piękna! Z racji na niesamowite ujęcia z drona, muzykę i artystycznie nakręcone sceny, ma się wrażenie, że jest się towarzyszem podróży Alberto.

Odcinki obejrzeć możecie na kanale Rai1 i RaiPlay

Bruno Barbieri 4 Hotel

4 Hotele to program nie tylko o hotelarstwie i nietuzinkowych miejscach na nocleg. To też niesamowita wyprawa w różne zakątki Włoch, od morza, po góry i wyspy. Odcinki prowadzi mój kulinarny idol Bruno Barbieri – sławny szef kuchni, jeden z jurorów Master Chef Italia, który otrzymał aż 7 gwiazdek Michelin! Na Wehikule przygotowałam nawet risotto ze szparagami, według jego przepisu, który złapać możecie tutaj.

Bruno to człowiek z klasą, z niezwykłą energią, który z ogromną pasją zajmuje się zarówno kuchnią, jak i hotelarstwem. To też facet o ogromnym sercu, bardzo pozytywnie nastawiony do życia. W trakcie oglądania na pewno poprawi Wam humor. Barbieri do wszelkiego rodzaju wpadek hotelarzy, podchodzi z niezwykłą empatią i mimo ogromnej sławy, jest osobą bardzo zdystansowaną.

Program polega na tym, że do każdego odcinka zapraszanych jest 4 hotelarzy z jednego miasta, czy regionu. Są to właściciele hoteli, pensjonatów i agroturystyk, każdy o innym charakterze, od luksusowych po rustykalne.

Cała piątka w każdym z hoteli spędza dokładnie jedną noc i korzysta ze wszystkich oferowanych tam udogodnień (restauracji, basenu, aromaterapii, oprowadzania z przewodnikiem po historycznym centrum itp.). Na koniec każdy z nich wystawia ocenę wszystkich odwiedzonych miejsc, pod względem lokalizacji, pokoju, jego wystroju i standardu, obsługi i ceny. Niektóre z hoteli mieszczą się wśród toskańskich winnic, w zabytkowych pałacach, kamienicach, czy z widokiem na roztaczający się błękit morza. Ich wnętrza, przepełnione antykami i stylizowanymi meblami, są tak unikatowe, że niejeden miłośnik sztuki, chciałby się tam wprowadzić od zaraz. Podsumowując: mówię Wam takie miejscówki to tylko z Bruno!

Zwycięzca każdego odcinka otrzymuje nagrodę w wysokości 5000 euro do zainwestowania w swoją działalność.

Odcinki obejrzeć możecie na kanale Sky1, TV8, ale też tutaj.

4 Ristoranti

4 Ristoranti to program prowadzony od 2015 r., również przez sławnego szefa kuchni i jurora Master Chef Italia, Alessandro Borghese. To człowiek z niezwykłą charyzmą, który posiada ogromną wiedzę z zakresu kuchni i wszystkich jej tajników.

W programie rywalizuje czterech restauratorów, których lokale łączy wspólna cecha (np. rodzaj kuchni, czy lokalizacja). Właściciele knajp oceniają siebie nawzajem, zgodnie z czterema parametrami: lokalizacja i wystrój wnętrza, obsługa, menu i wreszcie rachunek.

Każdy z nich zamawia przystawkę, pierwsze i drugie danie, deser, a także napój (w przypadku miejsc specjalizujących się w serwowaniu wina, jego jakość ma ogromne znaczenie). Podobnie jak w 4 Hotel, wnętrza i lokalizacje wielu restauracji, to prawdziwe perełki na kulinarnej mapie Włoch.

Restauratorzy wyrażają swoją ocenę, głosując zaraz po zakończeniu posiłku, natomiast Alessandro dodaje swoją opinię na koniec restauracyjnego tour, która może potwierdzić lub obalić ostateczny wynik. Zostaje on ujawniony dopiero po ogłoszeniu zwycięzcy, który w każdym odcinku otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 5000 euro.

Odcinki obejrzeć możecie na kanale Sky1 i TV8. Niektóre odcinki dostępne są też na YouTuBe.

Little Big Italy

Little Big Italy to program prowadzony przez sławnego, rzymskiego szefa kuchni Francesco Panella. Jako jedyny w tym rankingu, nie jest kręcony na terenie Włoch.

W każdym odcinku Francesco spotyka się z trzema Włochami mieszkającymi za granicą (głównie w Ameryce). Na początku każdej części, prowadzący zadaje im również pytania dotyczące kultury i języka ich ojczyzny.

Uczestnicy zapraszają całą czwórkę do swojej ulubionej restauracji, w której serwowane są włoskie potrawy. Włosi i prowadzący głosują na trzy kategorie potraw: jedną wybraną przez każdego gościa, popisowe danie szefa kuchni i wybór Francesco spoza menu. Emigranci mogą oddać od 1 do 5 tokenów na każdą kategorię, a na końcu wszystkich degustacji, prowadzący dodaje swój głos w wysokości od 1 do 10 tokenów. Wygrana to roczny bon na stołowanie się w najlepszej restauracji.

Poza rozrywką, program podkreśla też wiele absurdów i wariacji, które występują we włoskiej kuchni za granicą. Są to np. makaron z kurczakiem, z sosem muzealnie ułożonym na wierzchu, czy pizza z ananasem.

Odcinki obejrzeć możecie na kanale NOVE, a także Discovery+. Niektóre dostępne są też na YouTuBe.

Cucine da incubo

Cucine da incubo – to program prowadzony od 2013 r. przez włoskiego szefa kuchni Antonino Cannavacciuolo, który pomaga restauracjom w kryzysie, aby uniknąć ich zamknięcia. Oparty jest na na brytyjskim programie ,,Ramsay’s Kitchen Nightmares” (,,Piekielna Kuchnia”). To trochę odpowiednik naszych ,,Kuchennych Rewolucji”, z tą różnicą, że Magdę Gessler zastępuje sławny, dobrze zbudowany juror Master Chef Italia.

Program podzielony jest na różne fazy: szef kuchni dokonuje przeglądu restauracji pod względem estetycznym (meble i szyldy), higienicznym (jadalnia i kuchnia), a przede wszystkim pod kątem jakości proponowanych dań. Następnie obserwuje zachowanie personelu podczas kolacji, aby zidentyfikować popełniane błędy. Na koniec następuje zmiana stylizacji restauracji i całego menu. Cannavacciuolo po opracowaniu potraw dostosowanych do konkretnej knajpy, gotuje na wizji, prezentując krok po kroku przygotowywane danie. Na koniec pokazane jest ponowne uruchomienie restauracji, podczas którego szef kuchni obserwuje pracę personelu, korygując w razie potrzeby, różne niedociagnięcia.

Odcinki obejrzeć możecie na kanale Food Network, FOX Life i TV8. Niektóre odcinki dostępne są też na YouTuBe.

Miłego oglądania!

Pozdrawiam ciepło!

Maddalena

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego artykułu!

Starałam się włożyć w niego całe moje serce, bo napisałam go z myślą o Tobie!

Jeżeli uważasz, że przydałby się jeszcze komuś innemu, zapraszam do udostępnienia. Będzie mi też miło jeżeli zostawisz swój komentarz tutaj na blogu, lub na Facebooku, na którym znajdziesz jeszcze więcej ciekawych treści!

Do bezpośredniego kontaktu zapraszam Cię przez e mail: wloskiwehikulczasu@gmail.com

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *