PODRÓŻE Z WEHIKUŁEM CZASU

Oltrepò Pavese – wirtualna wycieczka objazdowa

Oltrepò Pavese to obszar, którego piękno tkwi w krajobrazach i małych, zabytkowych, często kamiennych wioskach. Przypominają one prawdziwe klejnoty, umiejscowione wśród wzgórz tego jakże bajkowego terenu. Poza tym to kraina sławna z regionalnych wędlin i serów, a także winnej latorośli, z której owoców produkuje się jedno z najlepszych win Lombardii!

Dla Mediolańczyków to często idealna odskocznia od betonowej rzeczywistości, bo ten zielony obszar przypomina trochę Umbrię, czy nawet Toskanię. No można się tutaj na prawdę rozmarzyć!

Fortunago

Fortunago to jedno z najbardziej charakterystycznych miasteczek na terenie Oltrepò Pavese. Nazwa wioski ma łacińskie korzenie i wywodzi się od określenia ,,dom nad wodą”. Faktycznie znajduje się tutaj źródełko, którego historia związana jest z pewną legendą, o której więcej poczytać możecie tutaj. Zaś inni uważają, że Fortunago to nazwa, która wywodzi się od bogini Fortuny, na pamiątkę pogańskiej świątyni znajdującej kiedyś się na terenie wioski.

Prawie wszystkie elewacje stojących tutaj budynków zostały odsłonięte, prezentując stary kamień, z idealnie wpisanymi drewnianymi okiennicami i bajkowymi drzwiami. Przechadzać się można po nim brukowanymi uliczkami, wyłożonymi porfirowymi kamieniami. Drewniane ławki, żeliwne kosze, niezwykła dbałość o detal i zieleń publiczną, tworzą tutaj prawdziwie harmonijną atmosferę, przeplatającej się historii z tradycją.

Poza tym zakazano tutaj używania jakichkolwiek materiałów sztucznych, takich jak aluminium, czy gładki tynk. Kolorowe kwiaty na balkonach, idealnie ścięte żywopłoty, owady na kwiatach jabłoni, ptaki śpiewające w pawijskich winnicach, focaccia pieczona w piecach kaflowych, tworzą tutaj niezwykle prawdziwą, włoską atmosferę sprzed lat.

Kościół parafialny pw. Sant’Antonio z drugiej połowy XVI wieku

Zavattarello

Zavattarello to prawdopodobnie najstarsza wioska w Oltrepò Pavese. Nazwa miejscowości, podobnie jak Fortunago, wywodzi się z łaciny savattarellum, co oznacza dosłownie miejsce, w którym produkowano savatte – kapcie. To właśnie tutaj już od zarania dziejów znajdowały się liczne sklepy szewskie, będące wizytówką wioski, w których w bambosze zaopatrzała się ludność z całego obszaru.

W Zavattarello znajduje się dość spory plac zwieńczony kamiennymi budynkami, których historia sięga czasów średniowiecza. Centrum miasteczka zachowuje pierwotną strukturę urbanistyczną, która nie została w zupełności naruszona przez współczesne naleciałości. To tutaj często organizowane są jarmarki staroci i regionalne festyny pełne typowych dla tego terenu produktów, z głęboko skrywaną tradycją ich wytwarzania.

Nazzano

Nazzano to malutka, pawijska wioska, która znajduje się na niewielkim wzgórzu, rzut beretem od Salice Terme – jednego z dawnych ośrodków wypoczynkowych. To stąd podziwiać można zieloną panoramę pawijskiej doliny, z malowniczo wpisanym potokiem Staffora.

Głównym punktem tej jakże malutkiej wioski jest mały plac z kościołem parafialnym pw. św. Nazzano, a także dobrze zachowany zamek na planie prostokąta, do którego przylega wysoka, kwadratowa wieża. Budowla o średniowiecznym rodowodzie stanowi świadectwo zamierzchłych czasów tej miejscowości, której korzenie sięgają aż XI w. (choć niektóre dokumenty potwierdzają tezę, że fortyfikacje istniały już w tym miejscu przed 1000 rokiem). W XVII w. forteca została przebudowana, a w 1905 r. odrestaurowana przez markizów Roverato, których spadkobiercy nadal są w posiadaniu budynku. Zamek jest obecnie prywatną rezydencją rodziny.

Ta maleńka mieścina to nie tylko plac centralny, ale też kilka ciasnych uliczek porośniętych bluszczem, przyozdobionych starociami, z uroczymi okiennicami i drewnianymi drzwiami, do których chciałoby się zapukać. To miejsce tak tajemnicze, nieoczywiste i pełne włoskiego klimatu dawnych czasów, którego na mapie Oltrepò Pavese po prostu nie można pominąć!

Kościół parafialny pw. św. Nazzano

Varzi

Varzi to miasteczko o średniowiecznych korzeniach, które zaczęło się rozwijać dzięki handlowi kupców, przemierzających przez te tereny w stronę wybrzeża Ligurii. To wioska sławna z Via del Mercato, czyli ulicy na której odbywał się cotygodniowy targ, a dziś po wielu modyfikacjach, flankuje ją podwójny rząd arkad wzniesiony pomiędzy XIV, a XVI wiekiem. Miejscowość otoczona była niegdyś murem obronnym, którego świadectwo oglądać można na via della Maiolica.

Piazza della Fiera to centrum miejscowości, gdzie podobnie jak w Zavattarello organizowanych jest wiele jarmarków, na których pierwsze skrzypce odgrywa słynne na cały świat salami z Varzi!

Pozdrawiam!

Maddalena

Dziękuję Ci za przeczytanie mojego artykułu!

Starałam się włożyć w niego całe moje serce, bo napisałam go z myślą o Tobie!

Jeżeli uważasz, że przydałby się jeszcze komuś innemu, zapraszam do udostępnienia. Będzie mi też miło jeżeli zostawisz swój komentarz tutaj na blogu, lub na Facebooku i na Instagramie, na których znajdziesz jeszcze więcej ciekawych treści!

Do bezpośredniego kontaktu zapraszam Cię przez e mail: wloskiwehikulczasu@gmail.com

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *